728

PERAKENDE TİCARETİNDE PERBİS DÖNEMİ BAŞLIYOR

PERAKENDE TİCARETİNDE PERBİS DÖNEMİ BAŞLIYOR

PERBİS’E İSTESOB KATKISI

PERAKENDE TİCARETİNDE PERBİS DÖNEMİ BAŞLIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek PERBİS (Perakende Bilgi Sistemi) ile perakende sektöründeki işletmeler açılış, kapanış gibi birçok kamu kurumuyla olan işlemlerini internet ortamında gerçekleştirebilecek. Perakende ticaretine çok büyük kolaylıklar getirecek PERBİS üzerine çalışmalar sürerken, bakanlık yetkilileri sistem üzerine görüş alışverişinde bulunmak  için ISTESOB’da bir sunum gerçekleştirdi.

Bürokratik işlemlerin azaltılarak, işletme sahiplerinin işlemlerini daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapabilmesi amacıyla hazırlanan PERBİS hakkında İSTESOB’da bilgilendirme yapıldı. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, sistemin Türkiye’ye hayırlı – uğrulu olmasını dilerken, PERBİS’in perakende sektörüne bir düzen getireceğini belirtti.

İSTESOB’un İncirli’deki merkezinde gerçekleşen toplantıya İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Soner Kaya, Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ergün Ege,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uzmanları, esnaf odası başkanları, İSTESOB Sicil Müdürlüğü çalışanları ile PERBİS sistemini yapacak bilişim şirketinin uzmanları katıldı.

PERBİS hakkında bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, Esnaf Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’nde ESBİS üzerinde işlemlerin nasıl yapıldığına ilişkin de bir sunum gerçekleştirildi.

PROEJENİN 180 GÜN İÇİNDE TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesiyle birlikte gündeme gelen PERBİS üzerine çalışmalarda son noktaya geldi.  PERBİS,  perakende işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemlerin yapılması, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesi, değerlendirilmesi, sonuçlandırılması ve bu işletmelere yönelik veri tabanının oluşturulması ile bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla hazırlandı.

  • DSC_9331
  • DSC_9352
  • DSC_9366

Benzer yazılar