İLİN AHİSİ MUSTAFA KESKİN ŞED KUŞANDI

  1. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul’da İlin Ahisi seçilen Mustafa Keskin’e İstanbul Valisi Davut Gül ve İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz tarafından kaftan giydirilerek şed kuşandırıldı. İlin Kalfası Kaan Aktaş ve İlin Çırağı Yaren Baklacı’ya da berat takdim edildi.

İlin Ahisi Mustafa Keskin aynı zamanda İkitelli Organize Sanayi Bölge Başkanı ve İstanbul Oto Tamirciler Esnaf Odası Başkanlığı yapıyor. Kalfa Kaan Aktaş elektro mekanikçi, çırak Yaren Baklacı ise aşçılık eğitimi alıyor.

 “AHİLİK BİZLERE YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR”

Esnaf teşkilatlarının kurucusu Ahi Evran’ın doğumunun 852. Yıl dönümü dolayısıyla bu yıl 18- 24 Eylül tarihlerinde kutlanacak Ahilik Haftası etkinlikleri İstanbul’da başladı. İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen törende konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, Ahiliğin tarihin en eski, en muteber meslek örgütlerinden biri olduğunu belirterek, Anadolu’nun yurt edinmesinde Ahiliğin büyük rolü olduğunu söyledi. Yerlikaya,” Manevi olgunluğun,  kardeşliğin, güzel ahlâkın, birlik ve beraberliğin sembolüdür Ahilik. Esnaflık geleneğimizdir.” dedi.

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, “Ahilik Haftası’nın esnaf camiasına ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Meslek hayatı boyunca Ahilik ilkelerine sımsıkı sarılmış, İlin Ahisi olma onuruna erişen Mustafa Keskin’e, Ahi kaftanı giydirip, şed kuşanma törenini gerçekleştireceğiz. Kendisini tebrik ediyorum. Ahi Evran’dan bugüne kadar yaşamış bütün ahi dostlarını, pirlerimizi, el vererek bizleri çıraklıktan ustalığa yükselten bütün ahi büyüklerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hayatta olan, ışığı ile bizi aydınlatmaya devam eden ahi büyüklerimize Rabbimden sağlıklı, güzel bir ömür diliyorum.” dedi.