728

İSTESOB GENEL SEKRETERLER EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ

İSTESOB GENEL SEKRETERLER EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ

İSTESOB GENEL SEKRETERLER EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ

İSTESOB Genel Sekreterler Hizmet İçi Eğitim Semineri Didim’de gerçekleşti. Birliğe bağlı esnaf ve sanatkar odalarının genel sekreterlerine önemli konularda bilgilendirmeler yapıldı.  Seminerde oda işlemlerinde genel sekreterlere yardımcı olabilecek birçok konunun üzerinde dikkatle durulurken, genel sekreterler merak ettiği soruları  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uzman kadrolarına sorma fırsatı buldular.

6-9 Temmuz tarihleri arasında Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Oteli’nde gerçekleşen Hizmet İçi Eğitim seminerinde, Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi’nde (ESBİS) yapılan güncelleştirmeler, esnaf ve sanatkâr meslek kolları yenileme süreci, denetim kurulu raporları, yazışma usulleri gibi konular ön plana çıktı.

Açılış konuşmasını yapan İSTESOB Başkan Vekili, Mesut ŞENGÜN, önemli bir görev yapan oda genel sekreterlerine yönelik gerçekleşen eğitim seminerlerine çok değer verdiklerini söyledi. ŞENGÜN,” Çok tecrübeli olabilirsiniz ama seminerde belki sizin aklınızda olmayan bir soru sayesinde yeni bir şey öğrenebilirsiniz. Bu açıdan seminerler ve soru-cevap bölümlerini çok önemli buluyorum, çok faydalı buluyorum” dedi.

 

“NACE SİSTEMİYLE YENİ BİR DÖNEME GİRİLDİ”

Seminerde sunumlar İSTESOB Genel Sekreteri Muzaffer Garip, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Uzmanı Reyyan Akça ve Uzman Yardımcısı Ünal Okumuş tarafından yapıldı. Genel Sekreter  Garip, sunumunda ” Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşlarında Denetim Kurullarının Çalışma Usulü ve Düzenlenecek Raporlar Hakkında Tebliğ, yazışma usulleri ve demirbaş işlemleri” konularına yer verdi.

Yeni meslek kollarının odalara kayıt süreci, ESBİS’de yapılan güncellemeler, esnaf ve sanatkâr meslek kollarında yapılan yeniliklere ilişkin sunumlar ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Uzmanı Reyyan Akça ve Uzman Yardımcısı Ünal Okumuş tarafından gerçekleşti. Bakanlığın uzman kadroları, yeni bir meslek kolundaki esnafın, hangi kriterlere göre hangi esnaf odasına kayıt edileceğini şu şekilde açıkladı:” İlk önce mesleğinde bir  İhtisas odası olup olmadığına bakılacak. Eğer yoksa yine bölgesindeki bir karma odaya yönlendirilecek. En son durumda ise,  mesleğin bulunduğu sektöre dahil olan odaya ya da sektörde oda bulunmaması durumunda çalışma bölgesindeki odalardan birine kayıt edilecek.

Seminer sonunda genel sekreterlere katılım sertifikalarının dağıtılması ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.

seminer fotoğraflarına alttaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6-9 TEMMUZ 2017

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği paylaştı: 13 Temmuz 2017 Perşembe

Benzer yazılar