“THINK SMALL FİRST” (önce küçüğü düşün)

Cumhurbaşkanlığı  seçim turlarının hızlandığı Ramazan ayının  manevi  ağırlığı gerginliği azaltırken bereketi de piyasaları hareketlendirdi.  Ancak ateş altındaki Gazze’de yaşananlar tüm milletimize kaygı ve endişeli  bir bayram giriş yaşattı. TV haberlerinde Gazze’nin Şifa Hastanesi’ne acılı sirenlerle giren ambulans ve içindeki yaralı görüntüleri halkımızın yüreğini de yaraladı
Dünya  Gazze’dek i vahşeti  seyrededursun, eğer bir ülkede ve çevresinde  yani bölgede huzur yoksa bu hemen ticarete yansıyor. Dahası gerilimli ortamda ticaret psikolojik olarak duruyor.  Özellikle ateşin düştüğü yer olan Gazze’de yaşananların  tüm Müslüman ülkelerde moral ve huzur kaybına yol açtığı bir gerçek. Bu da ticareti her zamanki gibi olumsuz etkiliyor.
Değerli okuyucular  içinde bulunduğumuz şu dönemde yeni uygulamalar birbirini kovalıyor. Resmi Gazetede yürürlüğe giren “FİYAT ETİKETLERİ YÖNETMELİĞİ”  tüketici lehine yenilikler getiriyor. Mesela raftaki fiyatla kasadaki fiyat farklıysa alıcıya düşük olan fiyat sunulacak. Kampanya etiketlerinde indirimden önceki ve indirimdeki fiyatlar etikette yer alacak.
Bu arada yönetmelikle ilgili hükümlerin uygulanmasında bakanlık ve belediyelerin yanı sıra odalar da sorumlu tutulacak. Odalar sektörleriyle ilgili piyasaları kontrol etmek durumunda kalacak. İşte tüm bu ayrıntıları elinizdeki dergide detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.
Sevgili okuyucular   elinizdeki dergide önemli bir araştırmaya daha yer verdik.  Araştırma haberin başlığı  “AVRUPA’DA ESNAF NASIL KORUNUYOR”.  “Think Small First”  (Önce  Küçük Olanı Düşün) başlığı ile yabancı basında yer alan bu haber gerçektende Türk esnafının ağzının suyunu akıtacak cinsten bir haber. Avrupa’da küçük esnafa uygulnanan imkanlar maddeler halinde sıralanıyor.
Ülkemize  gelince sermayenin dev market zincir sayısı  17 bini aştı,  AVM’lerin sayısı da 334 oldu. Bu artış  sokak aralarında ekmeğini kazanmaya çalışan esnafı ürkütüyor, adeta yok ediyor. Oysa ekonominin kılcal damarları durumundaki esnafın yok olmaya başlamasıyla işsizlerin sayısı artıyor, dünün itibarlı esnafı İstanbul gibi büyük şehirlerde işçiliğe soyunuyor. Bu gidişe dur denilecek tedbirlerin alınmaması da sosyal çarpıklıkları beraberinde getiriyor. Bu haberimizi dergide geniş biçimde bulacaksınız.  Aslında  esnafın kurtuluşu için “Perakende Yasası”nın bir an önce yasalaşması gerekiyor. Ancak bu yıl da Cumhurbaşkanlığı seçimi  sonrasına ötelendi. Ardından da genel seçimler sonrasına ertelenirse hiç şaşırmayacağım.
Yasa aynı sokakta aynı işi yapan birden fazla esnafa kısıtlama getiriyor. Bu bir bakıma esnafı yaşatacak uygulama olur. Çünkü aynı sokakta birden fazla bakkal, kasap ya da manav olunca esnafın ekmeği bölüne bölüne lokmaya dönüşüyordu. Umarız yasa esnafı koruyacak daha bir çok yeniliği beraberinde getirir.
Değerli okuyucular elinizdeki İstanbul Esnaf Dergisi sayısında, bu mübarek ayın gelişmelerine yer verdik. Şüphesiz bu ayın en anlamlı buluşmaları  iftar sofralarında gerçekleşti.
Sıcak Temmuz ayının bir başka sıcak gelişmesi de İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’nin minibüs ve taksi ruhsatlarını uzatan kararıydı. Bu gelişme ulaşım sektöründeki tüm üyelerimize bayram sevinci yaşattı. İSTESOB Başkanvekili Mustafa Uzun’un bu konudaki açıklamaları elinizdeki derginin ilk sayfalarında yeraldı.

Birliğimizin mübarek Ramazan ayındaki iftar yemeğimiz bu sene de iki yakada  kutlandı. 10 Temmuz’da Avrupa yakası oda yöneticileri Hollyday nn Otel’de buluştu. 11 Temmuz’da ise Anadolu Yakası oda yöneticileri Develi Restoran’da  İSTESOB iftarında toplandılar. TabiikiİstanbulESNAF sayfalarında en geniş yeri de iftar yemeğimiz aldı. Bu sayımızda tüm bu gündem maddelerini genişçe bulabileceğinizi belirtiyor, mübarek Ramazan Bayramınızın sağlıklı ve huzurlu geçmesini diliyorum.