ESNAF VE MEDYA

İstanbul’da “esnaf” deyince  İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz fotoğrafı, artık bilinen bir profil yüz haline geldi. Bir bakıma  esnaf ve  Faik Yılmaz söylemleri birbirini çağrıştırır oldu.  Öyleki, sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de Faik Yılmaz profili esnafı çağrıştırmaya başladı. Bu durum Faik Yılmaz’ın, esnafın sorunlarını medyada sık sık gündeme getirmesinden kaynaklandı.
Esnafın sorunu oldukça fazla. Her sektörde engeller ve mevzuatlarda çarpıklıklar arttıkça konular medya gündemine de yansımaya devam ediyor.
Geçen ayın esnaf cephesindeki üç önemli gündem maddesinden  ilki;  7 Haziran’da İstanbul’da başlayacak olan Shopping Fest’e  çarşı pazardaki esnafın da katılacak olmasıydı. Şubat ayında medyada esnafın Shopping Fest’e katılma hazırlığını TV ekranlarında Faik Yılmaz’dan dinledi.  Gerek Televizyon kanallarının kameraları, çarşı pazarda ayrı ayrı Faik Yılmaz’la Shopping Fest turu atarken esnafın festival konusundaki görüşlerini ekrana yansıttılar. Bu çekimlerde Yılmaz,  esnafa festival müjdesini verirken kampanyayla ilgili hazırlık aşamasındaki projeler hakkında bilgi verdi.

Şubat ayının ikinci önemli gündem maddesi, işi tehlikeli sınıfında olup da yanında bir kişi bile çalıştıranların İş Sağlığı ve Güvenliği birimleriyle sözleşme yapma uygulamasının başlaması oldu. Yani yanında bir kişi çalıştıran “tehlikeli” sınıfındaki  bir berber, bir kasap esnafının bir doktorla bir güvenlik uzmanına aylık bedel ödemesiydi. Küçük esnafa büyük külfet getiren bu uygulama da Şubat ayında çeşitli kanallarda tüm boyutlarıyla ve çelişkili yönleriyle  yine Faik Yılmaz tarafından anlatıldı.

İSTESOB’un Şubat ayındaki 3. Önemli gündemini MHP lideri Devlet Bahçeli’nin birliğimizi ziyareti oluşturdu. Bahçeli, beraberinde TBMM Başkan Vekili Meral Akşener ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan ve Murat Başesgioğlu olduğu halde birlik binamızda esnaf sofrasına katıldı. Bu kahvaltılı toplantıda tam bir medya ordusu vardı ve İSTESOB salonu ve teşkilat mensupları ekranlara yansıdı. Bu toplantıda Faik Yılmaz, esnafın son dönemde yaşadığı sıkıntıları anlatırken, Devlet Bahçeli mecliste esnafın bu sorunları için mücadele verecekleri sözünü verdi. Bahçeli’nin, esnafın bugünkü görünümüyle ilgili ilginç söylemleri  ekranlarda yer aldı.
Değerli İstanbulESNAF okuyucuları, odaların kongreleri bütün hızıyla devam ediyor. Bu sayıda da sayfalarımız el verdiği ölçüde genel kurullara yer verdik.
Bakanlar Kurulu kararı ile Belediye Gelirleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle tatil günü çalışan esnafın ruhsat harçları 600 liraya kadar çıkmıştı. Esnaf teşkilatının tepkisi üzerine bu yanlıştan dönüldü ve bu karar iptal edildi. Yeni düzenleme ile eskiden olduğu gibi düşük bedele geri dönüldü. Bu haber de sayfalarımızda “Esnafa müjde” başlığı ile yer aldı.
Dergimizde yer alan bir önemli haber de “TÜRKİYE-HOLLANDA Arasında Esnaf Köprüsü”başlığı ile yer aldı. Hollanda Türkiye Ticaret Odası’nın Başkan ve yöneticileri Ethem Emre ve Abdullah Kafadar İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’ ziyaret ederek bir protokol anlaşması yapıldı.  Böylece esnaf- sanatkarın ürettiği ve sattığı ürünlerle ilgili bir veri tabanı oluşturulacak ve esnafa ihracat imkanı doğacak. Bu işbirliğinin de İstanbul esnafına büyük faydası olacağına inanıyoruz. Çünkü ilgili oda, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa gibi ülkelerde etkin bir faaliyet göstermekte. Önümüzdeki sayıda daha güzel haberler vermek dileği ile hoşça kalın.