LOKOMOTİF İSTANBUL…

Yeni bir yıl…Yeni bir başlangıç…Yeni bir heyecan…Yeni umutlar…Yeni bir takvim…Ve yeni bir milat…Kimileri diyete yeni yılda başlayacak, kimileri sigarayı yeni yılda bırakacak, cak, cak …Yani bir milat başladı. Kimbilir  çoğu esnaf da yeni yılla birlikte vitrinini yenilemeyi, ya da dükkan görseline renk katacak yenilikler planladı . Maksat müşteri çekmek yeni yılda daha iyi iş yapabilmek…
Tüm bu duygularla 31 Aralık akşamı “restart” düğmemize tıklayıverdik. 365 gün kendini sıfırladı. Planlarımızı, hayallerimizi önümüzdeki 365 güne taşıdık. Tabiiki Yüce Allahın takdir ettiği sayıda nefes alıncaya kadar bu planlar uygulanacak.
Aslında geleceğin bir şeyleri değiştireceğine, bir şeyleri beraberinde getireceğine olan inancımız, hayalimiz vardır. Geleceğin gizemi… Yeni bir günün, yeni bir haftanın, yeni bir yılın, yeni bir yaşın beklentisi hep vardır…
Hayat aynı devam edecek aslında… Yine ekonomi bozulacak, düzelecek, kriz senaryoları olacak, masumlar ölecek, insanlar gücenecek, doğa katledilecek, çocuklar doğacak, bahar gelecek. İyi kötü, güzel çirkin, acı, mutluluk birlikte var olacak. Her şeyin bir ve tek olduğu bir evrende bireylerin kendi dünyalarında değişimler yaşanacak.?
Oysa her şey bir zincirin halkalarında devam ediyor. Kopukluk yok. 31 Aralık ile 1 ocak arasındaki en realistik fark önündeki yazıya tarih atarken 2014 yerine 2015 yazacak olmak. Ama zihinde, yürekte yeni dönemin heyecanı var.  Ocak ayı  yeni bir dönemin habercisi. Hayaller var, umutlar var, hedefler var. Yeni yıl  uğur getirecek. Yarış yeniden başlayacak. Umarız yıllardır sıkıntılı süreçte olan esnaf için hayaller, umutlar gerçekleşsin, yeni yıl uğur getirsin…
Gelelim İstanbul’a ve İstanbul esnaf sanatkarına;
Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’de İstanbul her alanda lokomotif olmaya devam ediyor.
Uluslararası finans merkezi olma hedefine yürüyen İstanbul,  2013 yılından beri  geçirdiği yapısal değişimle önemli bir mesafe aldı. Metropol güzergahları giderek uzayan ve yaygınlaşan İstanbul’da haliyle semtler,  uydu kentler, yeni mahalleler, siteler oluşuyor. Bu büyümeye paralel olarak esnaf sanatkar sayısı da giderek artıyor.
İSTESOB olarak son bir yıldaki yeni esnaf sanatkar  kayıtlarına bakıldığında  rakamlar umut veriyor.  İstanbul haritasındaki bu genişlemeye karşılık esnaf sanatkarın faaliyetleriyle ilgili konular da medyada daha fazla yer almaya başladı. Geçen bir yıl içinde yazılı ve görsel basında  400’ü aşkın haber ve röportajla İSTESOB, medyada yer alan en önemli kurumlardan biri oldu.

İstanbulESNAF’ın 2015 yılının elinizdeki Ocak sayısı yine sektörel haber, araştırma ve röportajlarla dopdolu. Özel röportajı bu sayıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Derece Başkanvekili Av. Ahmet Selamet’le yaptık. Ahmet Selamet, İstanbul’da toplu ulaşımın dününü, bugününü ve yarınını anlattı, keyifle okuyacağınıza inanıyorum. Başbakanın açıkladığı “10. KALKINMA PLANI”nda 25 maddelik yapısal reform eylem planının reel ekonomiye ilişkin 9 maddesi sayfalarımızda yer aldı. Torba yasayla birlikte borça yapılandırmalarının ilk taksidi bu ay sonuna kadar (2 Şubat son) ödenecek. Gümrük ve Tİcaret Bakanı Nurettin Canikli’nin Perakende Yasası ile ilgili açıklamaları  da yine sayfalarımızda. İstanbul Ulaşımında Büyük İstişare bir diğer önemli haber oldu. Motorize odaların yıl sonu en büyük tepkiyi gösterdiği fahiş sigorta poliçe primleri ile ilgili  ulaşım sektörü haberini okuyabilirsiniz. Daha bir çok detaylı haber ve röportajları sizler okurken biz de geçen yılları aratmayacak sağlıklı, huzurlu, bereketli bir yıl diliyoruz.