EYLÜL’E, İYİ HABERLERLE …

Türk esnaf sanatkarı,  her  yıl Eylül ayını ecdadının yaşam tarzını hatırlayarak geçirir. Ahilik kutlamaları programlarında sahnelenen  şed kuşanma programları,  sempozyumlar, konferanslar insan ilişkilerinde geçmişten gelen saygınlığın dünden bugüne aktarılması gayretleridir.
Son 5 yılda Ahilik kutlamalarının en görkemlisi İstanbul’da gerçekleşti. Bir hafta boyunca süren program bu sene daha da renkli görüntülere sahne olacak. İstanbul caddelerindeki renkli kortejler ve sahnelenen oyunlar, özellikle gençlere ve yeni nesillere önderlik edecek cinsten etkinlikler olacak.
Ancak bu seneki Eylül, Türk esnaf sanatkarına 4 yılda gelen bir heyecanı da birlikte yaşatacak.
TESK Genel Kurulu’ndan bahsediyorum. 4 Yıl aradan sonra bu yılki genel kurulda ilk defa güçlü bir DEĞİŞİM grubu mevcut yönetime karşı aday olduğunu açıkladı. İşte bu açıklama  4 yılda yaşanan  heyecanı bu yıl katlanarak artıracak gibi görünüyor.
İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’ın başkanlığındaki DEĞİŞİM grubunun TESK yönetimine aday olacağı haberi ülke genelinde heyecanla yankılandı. İl birlik yönetimlerinin, TESK yönetiminde değişim gerek” şeklindeki söylemleri bu konudaki ihtiyacı net bir şekilde ortaya koyuyordu. Esnaf sanatkarın mesleki menfaatlerini ilgilendiren konularda somut adımların atılmadığını gören Anadolu birlik başkanlarının değişim istekleri bu açıdan büyük önem taşıyor. Bir  kan değişimi ya da yeni bir yönetim grubu TESK’e yeni kazanımlar sağlayacaktır.
Faik Yılmaz’ın  Türk esnaf ve sanatkarlarına ışık tutacak, TESK’i adeta havalandıracak güzel projeleri olduğunu biliyorum. Yeterki yönetime getirilsin ve orada hizmet imkanı bulsun. Nitekim o’na inananlar çevresinde toplanıyor yeni bir heyecana, yeni zafere ortak olmak için hazırlanıyor. Mücadele zor olsa da Faik Yılmaz’ın zoru sevdiği de bilinen bir gerçek. TESK ve Faik Yılmaz için hayırlısını diliyoruz.
Yılmaz’ın TESK Genel Başkanlığı’na adaylığı elinizdeki sayımızda ilk haber olarak yerini aldı. İkinci önemli haber Perakende Yasa Tasarısı’nın TBMM’ye sevki oldu. Çünkü yılların umudu olan yasanın aksaklıkları düzeltmesi bekleniyor.
Elinizdeki bir önemli haber de İllerde esnaf birlikleri sicil müdürlüklerine kayıt ücretlerinin yüksek oranda fark etmesiyle ilgili. Büyük şehirlerde sicile kayıt ücretinin 506 liraya çıkarılması yeni kayıt yaptıracak esnafı ticaret odalarına yönlendiriyor. Bu da odalar ve birliklerde kan kaybına yol açıyor.
Bir önemli açıklama da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.  Şimşek esnafın desteklenmesi gerektiğini belirtirken yeni işyeri açanlardan 3 yıl vergi alınmaması gerektiğini söyledi. Bu güzel haberde sayfalarımızda yerini aldı.
Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı’nın esnafa bu yıl verilen 11.4 milyar TL kredi tutarı da bu sayıda önemli bir haber oldu. Bu haber de esnafın içinde bulunduğu durumu yansıtmaya yetiyordu.

Ağustos’un sonlarında gelen bir haber de kuyumculara müjde oldu. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler’in uzun süredir uğraş verdiği BDDK görüşmelerinden olumlu cevap geldi. Ve Yakında altında yeniden taksitli satışlar başlayacak.  Daha bir çok güncel haberleri bulacağınız bu sayıyı keyifle okumanızı ve hoş bir vakit geçirmenizi diliyorum.Sağlıkla kalın.