SEVGİ EKEN, ZAFER BİÇER..

Rüzgar eken fırtına biçer, nefret eken de şüphesiz düşman biçer ama en önemlisi SEVGİ EKEN, ZAFER BİÇER sözünün en güzel örneğini  Faik Yılmaz verdi.
1951 yılından bu yana İstanbul esnaf teşkilatının en görkemli genel kurulu, ya da bugüne kadarki 33 genel kurulun en sonuncusu,  tarihindeki en ihtişamlı genel kurul oldu. Bunu da Faik Yılmaz gerçekleştirdi. Faik Yılmaz bir şeyi daha gerçekleştirdi; o da son 25 yılda etrafında oluşturduğu sevgi bağının olgunlaşmış meyvesiydi. Yılmaz, Haliç Kongre Merkezi’nin o muhteşem salonuna girdiğinde sahne tarafına ulaşmakta epey zaman kaybetti. Arka sıralardan ön sıralara kadar onunla tokalaşıp sarılıp öpmek isteyen İSTESOB delegelerinin Yılmaz’a olan sevgi bağı görmeğe değerdi. O, kürsüye çıkarken ya da sözlerini tamamladığında kopan alkış tufanı bu sevginin sesli tezahürü oldu.Bir anlamda da seçim sonucunun sesli sinyali idi.
Son 15 aylık dönemde İstanbul esnaf teşkilatı ya da İSTESOB’un  tanıtımı ve çehresinin değişimi konusunda önemli yeniliklere imza atan Yılmaz, bir bakıma neler yapabileceğinin teminatını ortaya koymuştu. Bu durum İSTESOB delegesinin dikkatinden kaçmadı. Nitekim kürsüye çıkan Faik Yılmaz, esnaf sanatkârın toplum içindeki yerini, tarihteki rolünü ve ekonomideki etkisini dile getirirken, bundan sonra verilecek mücadeleleri de net biçimde ortaya koydu. Hükümetlerin yanlış politikalarını ve sıkıntının kaynağını dile getiren Yılmaz, doğrusu kendisinden beklenenin çok çok üstünde bir duruş sergiledi. Bu kararlı ve onurlu duruş, Haliç Kongre Merkezini dolduran 1240 kişilik İSTESOB delegesinin gönlünde taht kurdu. Kısacası Yılmaz’ın 25 yılda oluşturduğu sevgi bağı görmeye değerdi. Yılmaz  seçimi işte bu sevgi bağı ile kazandı.
Umuyorumki bu sevgi bağı ve güçbirliği esnaf-sanatkarın sorunlarının çözülmesinde, teşkilatın güçlenmesinde önemli rol oynayacak. Bizde İstanbul Esnaf Dergisi olarak bu güzel gelişmeleri sayfalarımıza yansıtacağız. Ayrıca İstanbul Esnaf Dergisi olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de esnaf-sanatkarın ve odalarımızın sorunlarının peşinde olacağız.  Tek dileğimiz, odalarımızın  bize konularını aktarmaları.
Yeni bir dönemin başladığı İSTESOB’daki yeniliklerin habercisi de  İstanbul Esnaf Dergisi olacak. Yılmaz başkanlığındaki yeni dönem tüm İstanbul esnaf sanatkarına ve teşkilata hayırlı olsun, sağlıcakla kalın.
Fikret HELVACIOĞLU