MEDYADA İSTESOB…

Geçen bir yıl içinde İSTESOB’un  medyada en fazla yer aldığı ay, Kasım oldu. Aslında bir yıl boyunca İSTESOB toplantı salonu birbirini kovalayan eğitim ve bilgilendirme toplantıları ile doldu taştı. Yeni Gıda Yasası ile hijyen bilgilendirme toplantılarından, yine yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği tüm odalar için düzenlenen eğitimler, İSTESOB teşkilatını bir yıl boyunca diri tutan aktiviteler oldu.
Şüphesiz esnaf odaları il birliklerinin yasa gereği asli görevlerinden biri de tarifeler… Birliğimizin tarife komisyonu, bu yılda kılı kırk yararak zam ölçülerini adeta hassas terazide gerçekleştirdi. Ekmekten, okul servis araçları ücretlerine ve simit fiyatlarına kadar  tüm yeni fiyatlar girdi maliyetlerine göre belirlendi ve medya önünde açıklandı. Ekim ayında okul servis araçlarının mesafe ücretleri açıklanmış ve medyada yankılanmıştı. Kasım ayında da simit fiyatı yüzde 40’lık artışla yine medya önünde kamuoyuna duyuruldu. Haliyle “zam” kelimesi toplumda negatif yankılanmayı beraberinde getirse de zorunlu artışlar tepkilerin önüne geçti. İthal susamda yüzde 118’lik artış ve simitin yeni fiyatıyla ilgili basın toplantımız 30’u aşkın gazetede yer alırken tüm televizyonlarda yayınlandı.
Kasım ayında tüm televizyonlarda yayınlanan haber ve program sayısı 42’ye ulaştı. Bir o kadar da  gazete haberi yayınlandı. TV haberlerinin en sonuncusu bir minibüs şoförünün medya önünde özür dilemesi oldu. Direksiyonda cep telefonundan mesaj geçen  minibüs şoförünün, video görüntüsü internet sitelerinde izlenme rekoru kırdı. Bunun üzerine İSTESOB Disiplin Kurulu, minibüs şoförünün savunmasını aldıktan  sonra  medya önünde özür dilemesini sağladı. TV’lerde yayınlanan bu haberlerle hem kamuoyunda yıpranan minibüslerin imajı düzeltilmeye çalışıldı hem de birliğimiz sosyal sorumluluğunu yerine getirmiş oldu.
Yine Kasım ayında medyaya yansıtılan bir önemli gündem maddesi de kayyum aşamasına gelen İstanbul Sahne Sanatçıları Odası’nın üyelerine yapılan çağrı oldu. Bugün Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının üyesi bulunduğu Sahne Sanatçılarına “Gelin odanıza sahip çıkın” çağrısını İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz yaptı.  Yılmaz’ın çağrısı bir çok televizyon kanalının ana haber bülteninde yayınlandı ve bazı sanatçılar birliğimizi telefonla arayarak üyelik durumlarını öğrendiler.
Böylece Kasım ayında ulusal medyada yayınlanan İSTESOB haberlerin sayısı diğer ayların üzerine çıktı.
Değerli okuyucular elinizdeki dergimizin bu sayısında yine birbirinden önemli ve ilginç konuları bulacaksınız.  Sigorta şirketlerinin taksi ve minibüslere uyguladığı fahiş miktardaki “Zorunlu Trafik Sigorta” primlerine yönelik büyük tepki haberi ilk sayfalarda yerini buldu. Halit Yılmaz Başkanın yüzlerce poliçe yanına alıp bir dosya ile gittiği  Ankara’dan umtla döndüğü haberide yerini buldu. Yılbaşı ve özelleştirme öncesinde Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası’nın, Milli Piyango İdaresi’ni “100 metre mesafe” sorununa yol açan yeni yönetmelikten dolayı mahkemeye verdiği haberi ikinci önemli dosyamız oldu.
Yaklaşan oda genel kurullar öncesinde dikkat edilmesi gereken konular ve bu konuda düzenlenen toplantı haberi de bir diğer önemli dosya şeklinde yerini aldı. Adli konularda uygulanmaya başlanan “Arabuluculuk”  sistemi ve buna yönelik birlik bünyesinde düzenlenen toplantı da  bir başka önemli haber oldu.

Bir yıl önce temeli atılan  ve 25 Kasımda açılışı yapılan İOSB Meslek Lisesi töreni İSTESOB okulu içinde büyük önem taşıyor. Açılış haberi sayfalarımızda.Keyifle okumanız dileği ile hoşça kalın.