ESNAFIN GÖNLÜNDE TAHT KURMAK

İstanbulESNAF Dergisi’nin elinizdeki sayısı yine çarpıcı haber, söyleşi ve analizlerle dopdolu. Bu sayımızda dergimizin kapağına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, minibüsçülerin hat mağduriyetinin giderileceğine ve diğer meslek gruplarının sorunlarının çözümüne  ilişkin açıklamalarını çıkardık.
Başkan Kadir Topbaş’ı dinlerken üç  cümlesi oldukça dikkat çekiciydi; “Her kararımda sizin yerinize kendimi koyuyorum. Esnafı ezdirmem” Bu cümle Topbaş’ın esnafa yakınlığını, samimiyetini ortaya koymaya yetiyor.
Topbaş’ın esnafı koruyucu bir başka yaklaşımı da salondaki bürokratlara olan sıkı talimatlarıydı;“Esnafı mağdur etmeyin, esnafla rekabet etmeyin.” Bu cümle de önemliydi. Topbaş bununla da kalmadı,bürokratlarına  Esenler, Güngören ve Bağcılar’da 500’e yakın minibüsün boşa çıktığını ve bunların başka hatlara aktarılması talimatını verdi.
Sayın Topbaş,  engellilere yönelik rampa uygulamasının ertelenmesi için verdiği sözle  minibüsçüleri rahatlattı; “Temmuz 2013 uygulamasının ertelenmesi için yasa gerek, bu konuyu Bakanımıza ve Başbakanımıza ileteceğim.”  Bu cümle de minibüsçülerin yüreğine su serpti.  Ayrıca “Minibüsçüler olmasa İstanbul ulaşımda büyük sıkıntı yaşar” diyen Kadir Topbaş’ın bu son cümlesi ise minibüsçüler için başka söze hacet bırakmadı. Kadir Topbaş’ın oda başkanlarıyla toplantısını sayfalarımızda bulabilirsiniz.
Değerli okuyucular,  6331 sayılı vergi yasası yeni nesil yazar kasa kullanımını hükmetmekte ve uygulama 1 Ocak 2013’te başlamaktaydı. 1 Temmuz 2013’te de seyyar esnaf ile yol kenarı otoparklarda başlaması zorunlu hale gelmişti. Ancak bir konuda adaletsizlik vardı, o da piyasaya sadece bir marka ile çıkılmasıydı. Başkan Faik Yılmaz, bu konuyu medyada uzun süre dile getirdi ve Rekabet   Kurumunu göreve çağırmıştı. Nihayet Haziran ayı ortasında Maliye Bakanlığı iki markayı daha onayladı ve  tek marka sendromuna son verildi. Bu yeniliği sayfalarımızda bulacaksınız.
Haziran ayında İSTESOB’un bir önemli konuğu İktidar partisi İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu oldu. Wow Otel’deki kahvaltıda ulaşımdan gıda ve hizmet sektörüne kadar tüm esnaf sanatkarın güncel sorunları aktarıldı.
Bir diğer konuğumuz da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç oldu. Başkan Genç de AVM’lere karşı olduğunu ifade ederken esnafın yaşatılması gereğine dikkat çekerek oda başkanlarının gönlünde taht kurdu.
İstanbul Gelir İdaresi Başkanı Mustafa Dakın’ın açıklamaları elinizdeki sayıda geniş biçimde yer aldı. Dakın,  vergide yenilikleri aktarırken oda başkanlarının sorularına da ayrıntılı yanıtlar verdi.
Tüm konuklarımızın ziyaretleri haber ve fotoğrafları elinizdeki sayıda geniş biçimde yer aldı.

Bu sayımızda yazarlarımız Av Kemlal Ferlengez, Sabri Tümer ve Muzaffer Garip’in  özgün yazı ve analizlerini okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.