Esnafa bayram şekeri.

Esnafa bayram şekeri..
Yüce Rabbim, bize bir bayramı daha, birlik beraberlik içinde idrak etmeyi nasip etti,  şükürler olsun. Mübarek Ramazan ayı ve ardından gelen bayram, esnafımız için her  yıl   hem bereket,  hem de manevi hazzın doyum  noktasına eriştiği bir dönem  oluyor.
Piyasalarda yaşanan değişim ve durağanlıkla doğrusu esnafımızın ağız tadı pek yerinde değil. Eski Ramazanları eski  bayramları  arar olduk ama bu ayın  en azından maneviyatı bize yetiyor.Biraz da işler açılıp bereketi artarsa o zaman esnafın değmeyin keyfine…
Son aylarda esnafımızın en önemli sıkıntısı birikmiş vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlarıdır.Hatırlanacağı gibi 2008 yılı Mayıs ayında birikmiş borçlara yeni bir yapılandırma ile ödeme kolaylığı sağlanmış geçen 24 ayda da taksitler ödenmişti.Esnafımız bu taksitleri öderken içinde bulunduğu döneme ait borçlar tekrar birikti.Yani son iki yılda biriken borçlara yeni bir yapılandırma artık kaçınılmaz.Bayram öncesi açıklanırsa esnafa tam bayram şekeri olur. Esnafımız Mayıs ayından beri bunu bekliyor ama nedense hükümetimiz bu konuyu ağırdan alıyor. Bizde son üç aydır gittiğimiz her yerde, her platformda bu konuyu dile getiriyoruz. İnşeAllah sesimizi Maliye Bakanımıza duyurmuşuzdur.
Bu arada sesimizi, bizim kendi bakanımız yani Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün vasıtasıyla duyurduğumuzu belirtmeliyim.Kendisinden bu önemli sorunumuzu  Maliye Bakanı ile konuşmasını istirham ettim, notunu aldı ve takipçisi olacağından şüphem yok.Ve buradan Sayın Ergün’e teşekkürlerimizi iletmeliyim.Çünkü teşkilatımızın sorunlarını dinlemek üzere İstanbul’a geldi ve oda  başkanlarımızla ve  üç saat boyunca bizimle beraber oldu.Ve 2.5 saat boyunca da  oda başkanlarımızı ve sorunlarımızı dinledi.
Sayın Bakan Nihat Ergün’ün üstlendiği konuların nasıl takipçiliğini yaptığını  ve bir görev adamı olduğunu, bu çerçevede de kendisinin bu anlayışına hayranlık duyduğumuzu belirtmeliyim.Ancak bu hayranlığımıza bir yenisi daha eklendi.O da Sayın Ergün’ün sabrı oldu. Ve bir Ramazan ayında iftar vaktine az bir süre kalana kadar oda başkanlarımızın ve esnafın sayısız sorunlarını 2.5 saat boyunca dinledi. Sorunlardan bazıları tekrar olmasına rağmen  onları kesmeden, oda başkanlarının konuşmalarını  kısıtlamadan 2.5 saat dinledi. Kendisini bu sabrından dolayı kutluyorum.
Çok değerli oda başkanları ve teşkilat temsilcileri, 20 Ağustos’ta birlik olarak iftar yemeğimizi tamamladık. İftarımıza Ankara’dan kalkıp gelen TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken ve  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bizi onurlandırdılar. Tüm katılımcılara buradan teşekkürlerimi sunuyorum. İftar vesilesi ile teşkilat temsilcileri ile birlikte olma, özlem giderme fırsatı buluyor, o manevi atmosfer ile manevi huzuru yaşıyoruz. Yüce Allah nice  iftarlara birlik içinde  kavuştursun.
Değerli teşkilat yöneticileri okuduğunuz bu dergi size ulaştığında bayram günlerini de idrak ediyor olacağız. Bir yandan referandum turları, diğer yandan yaklaşan TESK’in genel kurulu öncesinde hareketli günler yaşarken Ramazan Bayramına eriştik.Mübarek Ramazan Bayramının tüm ulusumuza ve  esnaf- sanatkarımıza hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz eder,   ağız tadıyla sağlıcakla bir bayram geçirmenizi dilerim.