ESNAF MUAFİYET BEKLİYOR

Dünyanın en pahalı yakıtını biz kullanıyoruz. Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş, esnafı ve tüm ticari araç sahiplerini çoğu zaman zor durumda bırakıyor. Bu nedenle akaryakıtta ÖTV oranı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ve ticari araçlarda acilen düşürülmeli.
Akaryakıt fiyatlarında 1 litreden alınan vergi, rafineri çıkış fiyatının 2 katını geçiyor. Akaryakıttaki ÖTV’nin de KDV’si alınıyor. Deniz ve hava yollarında uygulanan ÖTV oranının toplu ulaşım ve ticari araçlar için de uygulanması, tüm motorize odaların isteği.
Bir yandan kaliteli toplu taşıma için modern araçlar, son sistem donanımlı taksi ve klimalı  minibüsler isteniyor. Diğer yandan toplu taşıma işi yapanların yüksek akaryakıt fiyatıyla beli bükülüyor. Motorize işindeki esnafın işletme maliyetleri, amortisman, sabit giderler, bakım onarımlar ve saymakla bitmeyen  kalemlerden oluşan giderler esnafı yıldırıyor. Oysa esnafa fırsat verilse yolcular daha ucuz taşınabilir. Tek zorluk yüksek vergiler, KDV indirimi ve ÖTV muafiyetinin uygulanmaması diyebiliriz.
Bu önemli tespitin ardından elinizdeki sayımızda yer alan güncel konuları sıralamak gerekirse, bu ayın en önemli konusu şüphesiz İSTESOB’un ilk defa uygulamaya koyduğu  sahte tarifelere karşı hologram buluşuna değinmek istiyorum. İSTESOB Sicil Müdür Yardımcısı Bora Yılmaz’ın çare olarak bulduğu bu uygulama şimdi TESK ve bir çok sivil toplum kuruluşu tarafından da örnek alınıyor. Genç müdür yardımcısı Bora Yılmaz’ı bu çalışması için kutlamak gerekiyor. Hologramlı tarife haberini “SAHTE TARİFELER SON” başlığı ile sayfalarımızda bulacaksınız.
Bu ayın ikinci önemli gündem maddesi, Sultanhamam esnafının AVM’lere karşı ilk çıkışı olan “İndirimli Günler Festivali.”  Bu uygulama eninde sonunda olacaktı. Düzenleyenleri kutluyoruz. Bundan sonra semt ve mahalle çarşılarında bu ve benzeri uygulamaların AVM’lere karşı rekabet savaşı olarak uygulanacağını düşünüyoruz.
Birbirinden değişik konuları bulacağınız bu sayıda “Esnaf Odası ile iç içe” başlıklı anket haber okuyacaksınız. “Esnaf odasını ve başkanını ne kadar tanıyor?”, “Odasına gidiyor mu?”, “Odasından beklentileri neler?”, “Odasından memnun mu?” gibi soruların yer aldığı anket haberi ilgiyle izleyeceksiniz.
Geçen ayın şüphesiz en görkemli buluşması,  Ramazan Bayramının ikinci gününde İSTESOB toplantı salonundaki bayramlaşmaydı. Sıcaklar ve yaz tatil dönemine rağmen katılım oldukça yüksek ve coşkuluydu. Bu da İSTESOB’daki kaynaşmayı, birlik anlayışının ne kadar sağlamlaştığını gösteriyor.
İçinde bulunduğumuz Eylül ayında   17-23 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlamaları yer alacak. Kutlamaların il günü olan 17 Eylül’de Galatasaray Lisesi önünde toplanacak oda başkan ve yöneticileri kol kola Taksim’e yürüyecek ve Taksim Anıtı’nda saygı duruşunda bulunulacak. Tören İstiklal Marşı ile sona erecek. Öğleden sonraki programda ise saat  15.00 Beyazıt’ta toplanarak Sultanahmet Meydanı’na geçilecek. AHİ YÜRÜYÜŞÜ VE AHİ DUASI’ndan sonra Sultanahmet anfi tiyatroda 16.45’te Şed Kuşatma Töreni, ilin ahisine kaftan  giydirilmesi, tulumbacıların gösterisi yer alacak. Bu yılın Ahi Babası duayen başkan Niyazi Yaşar kaftan giyecek. Törenin açılış konuşmasını yapacak olan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz Niyazi Başkana bu anlamlı kaftanı giydirecek. Sağlıcakla kalın