DOPDOLU BİR YIL ve KRİTİK KARARLAR …

2013’ün sonuna gelirken  İSTESOB için dopdolu bir yıl geride kalıyor. Kuruluşundan bugüne 62 yılda ilk defa bir önemli okulun inşaatını tamamlayan İSTESOB, yine 62 yılda 4 ayrı AB projesini son yönetim kurulu ile alıp hayata geçirdi. Bu yıl içinde İSTKA’dan (İstanbul Kalkınma Ajansı) iki proje alarak “GİRİŞİMCİ GENÇLER YETİŞİYOR” ve “MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK, KARİYER DANIŞMA MERKEZİ”  eğitimleri  birlik  merkez binasında başlatıldı. Böylece İSTESOB,  2013 yılına eğitimdeki  hizmetleri ile damgasını vurdu.
Elinizdeki İstanbulESNAF  Dergisi’nde İSTESOB’un bir yıllık hizmet çizelgesine takvim sıralaması ile geniş yer verdik.
SORUNLARA ÇÖZÜM PROGRAMI
İstanbul esnaf sanatkarının sorunlarını devletin üst kademelerine aktarmak esnaf teşkilatlarının başta gelen icraatları olmakta. İSTESOB işte bu amaçla bu yıl bir program başlattı ve iktidar partisinin önde gelen isimlerini İstanbul’da oda başkanlarının katılımı ile kahvaltılı toplantılara davet etti. İktidar partisinin sivil toplum kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcısı Salih Kapusuz, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu kahvaltılı toplantılara davet edilerek birer sorunlar dosyası  verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la  geniş çaplı bir toplantıda bir araya gelinirken Topbaş’ın “Esnafı ezdirmem” sözü bürokratlarına gözdağı oldu. Yine ilçe belediye başkanlarının  birlik binasında kahvaltılı toplantılara katılımı sorunların çözümünde İSTESOB’a mesafe aldıran gelişmelerdi. Bir yılın icraat blançosu ile iligili bu konular da dergimizin sayfalarında geniş  yer aldı.
MEDYADAN YASA ÇAĞRISI
Başkan Faik Yılmaz’ın esnafa rekabet imkanı vermesi beklenen “Perakende Yasası” ile ilgili medyada dile getirdiği çağrıları meyvesini verdi ve yasa taslağı son şeklini alırken esnaf  lehine ağırlık şekliyle umut verdi. Yasa tasarısı,  AVM’lerde mevcut mekanların yüzde 5’inin esnafa  ayrılmasını ve AVM’lerin bundan sonra şehir dışına inşa edilmesini  hükmediyor. Bu konuda  sayfalarımızda hak ettiği yerini buldu.
YSK KARARINA BÜYÜK TEPKİ
2013’te olumlu gelişmelere karşılık, esnaf sanatkar teşkilatlarında başkanları ve kurul üyelerini siyasetin dışında bırakan Yüksek Seçim Kurulu kararı da beklenmeyen olumsuzluktu. Bu karar Türkiye genelindeki 32 bin esnaf yöneticisinin yanı sıra diğer meslek odaları ile birlikte 2 milyona yakın kurul üyesine, eğer aday olacaklarsa görevlerinden istifa zorunluluğu getirdi. Bir bakıma 2 milyona yakın kurul üyesini siyasetin dışında bırakan bu karar hukuk uzmanlarınca “Anayasa’ya, hukukun  ruhuna ve katılımcı demokrasi anlayışına aykırı bulundu.  Konu elinizdeki sayıda her yönüyle geniş biçimde işlendi.
Ekim ayının son haftasına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın odalarla ilgili mevzuat hazırlığı damgasını vurdu. Odaların harcamalarını disipline etmeyi, dahası denetlemeyi hedefleyen bu hazırlık, önümüzdeki dönem için  kritik bir  sürecin habercisi oldu.Bakan Hayati Yazıcı, yapacakları yeni düzenlemeyle, harcamalarını doğru yerde kullanmayan oda başkan ve yönetim kurullarının görevden alınabileceğini aktardı. Yazıcı’nın “Aidat tahsilatlarını gelirlerini kamu gücüne yaslanarak elde ediyorlar. Hem esnaf sanatkarlar odası, hem ticaret ve sanayi odalarının kuruluş kanunu ile ilgili, odaların işlevleri ile ilgili düzenleme yapmamız gerek” şeklindeki sözleri, önümüzdeki kritik süreci anlatmaya yetiyor.

İşte tüm bu ağırlıklı konularla İstanbulESNAF bu sayıda da dopdolu. Daha güzel haberlerle karşınızda olmak dileği ile hoşçakalın.