2013’TEN 2014’E BEKLENTİLER

Koskoca bir yılı, 2013’ü de  geride bıraktık. Şimdi bir yılın muhasebesi yapılacak, dersler çıkarılacak, yeni yıl için hedefler saptanacak, yeni stratejiler belirlenerek yola devam edilecek. Ama en önemlisi yıllardır beklediğimiz Perakende Yasası her geçen yıl olduğu gibi 2014 için de esnafın umut yasası olacak.
Eğer Perakende Yasası  bu yıl TBMM’den geçer de uygulamaya konulursa 2014’te AVM’lerin yüzde 5’i esnafa dükkanlar şeklinde  rayicin 4’te 1’i oranında kiraya verilecek. Bu uygulamayı merakla bekliyor ve takipçisi olacağımızı  buradan sesleniyoruz.
Birliğimizin  yayın organı ve İstanbul’daki esnaf odalarımızın sesi olan İstanbulESNAF Dergisi, geçen bir yılın esnaf adına  nasıl geçtiğini ve 2014’ten beklentilerini oda başkanlarına sordu. Başkanların bu konudaki cevabi yorumlarını elinizdeki derginin sayfalarında bulacaksınız.
Esnaf odalarımıza ve tüm teşkilatımıza yön vermesi açısından önemli bulduğumuz araştırma ve çalışmalara  bu sayımızda da devam ettik. Öncelikle bir yılın almanağını ve İSTESOB’un 2013 yılında açılan ve kapanan işyeri sayılarını  elinizdeki sayının sayfalarına taşıdık. İkinci derlememizi, 2013 Ocak ayında uygulamaya geçen Gıda Yasası’nın, İl Tarım Müdürlüğü ve ilçe tarım müdürlüklerince nasıl tatbik edildiği konularında gerçekleştirdik. Lokantalar, pastaneler, çorbacılar, börekçiler, kasaplar gibi tüm işyerleri başvurularını yaptı ve İstanbul’da toplamda 65 bin işyeri 5.179 sayılı son yasa çerçevesinde “İşletme Kayıt Belgesi” aldı.
Esnaf odalarımızın değerli temsilcileri, Gıda Yasası geçen yıl boyunca işyerlerine denetimler yapılmasını da   beraberinde getirdi. Geçen bir yılda “İşletme Kayıt Belgesi” olmadan faaliyet gösteren toplam 3 bine yakın işletmeye ceza kesildi. Bu yasa çerçevesinde 2014’te ne yapmamız gerektiğine gelince, sıkı durun “Aman dikkat” diyoruz ve yeni yıl için şimdiden “İşletme Kayıt Belgesi’nin alınmış olması gerekiyor. Aksi halde denetmenler gıda işyerlerine cezai yaptırım uygulayabilirler bizden uyarması…
Değerli okuyucular İSTESOB Basın Müşavirliği olarak elinizdeki bu dergiyi hazırlamanın ötesinde, asıl işlevimiz kurumun medyada tanıtımı ve tabiiki Sayın Başkan Faik Yılmaz’ın açıklamalarının medyada yer almasıdır. Başkan Yılmaz, 152 odanın sorunlarını enine boyuna bilgilenmek ve bunları çözüm yolları ile birlikte medyaya aktarmak durumunda kalıyor ve fazlasıyla da aktarıyor. Yerine göre fırıncıların, yerine göre simitçilerin, kasapların, düğün salonları işletmecilerinin, bakkalların, kuaförlerin, pazarcıların, minibüsçülerin, taksicilerin vb. tüm esnaf kollarının sorunları için medyaya açıklamalarda bulunuyor.

Faik Yılmaz tüm esnaf kollarının  konularını medyaya taşırken geçen bir yılda, yani 2013’te  247 defa  TV kanallarında yeraldı. 400’ü aşkın gazete haber oldu. Zaman zaman çeşitli TV programlarına katılarak medyatörlerin sorularını cevaplandırdı. Bu açıklamaların esnaf sanatkarlara şüphesiz sayısız faydaları oldu, olmaya da devam edecek. 2014’te sağlık ve esenlik dolu günler diliyorum.