- Sultan Mahmud’un fermanı üzerine fes imparatorluğun resmi şapkası oldu ve bu dönemden itibaren süvari ve topçu hariç, Osmanlı askerlerinin üniformasının bir parçası haline geldi.
- 1835 tarihten itibaren Eminönü ve çevresinde yoğunlaşan dükkanlarda bir kısmı Türkiye’de üretilen çoğunluğu Avusturya’dan ithal edilen fesler satılmaya başlandı.
- Fes kalıpları 0-16 numaraları arasındaydı ve bazı kalıplar “hamidiye”, büyük hamidiye”, “tam zuhaf”, “yarım zuhaf” gibi isimlerle anılırdı.
- 1925 yılında TBMM tarafından çıkartılan Şapka Kanunu’nun ardından fesçiler yerini şapkacılara bırakmıştır.
![FESÇİLER 2](https://www.istesob.org.tr/wp-content/uploads/2019/09/FESÇİLER-2.jpg)