- Dönme dolap denildiğinde birçok insanın aklına çocukluğundaki bayramlar, tatiller, lunaparklar gelir. Günümüzde popülerliğini yitiren dönme dolap genelde çocukların bindiği, küpeşteli, 3-4 metre genişliğinde olan bir çark marifetiyle dönerdi.
- Seyyar dönme dolaplar, elle çevriliyor ve sokakta ya da cadde de dönme dolap keyfini çocuklara yaşatıyorlardı.
- Günümüz İstanbul’unda çok nadiren rastlanılan dönme dolaplar bir zamanlar, çocukların en büyük eğlencesi idi.
![](https://www.istesob.org.tr/wp-content/uploads/2019/10/dönme.jpg)