İSTANBUL’UN EN ESKI OSMANLI LOKANTASI: YANYALI FEHMI


Tarihi Kadıköy Çarşı içinde asırlık bir lezzet durağıdır Yanyalı Fehmi Lokantası. Tam 95 yıldan bu yana müşterilerine ilk günkü gibi hizmet veriyor.

Yunanistan’ın Yanya Kenti’nden göç edip gelen Fehmi Efendi, Kadıköy’de Saray mutfağından ayrılan Bolulu Hüseyin Efendi’yi yanına baş aşçı alarak lokantacılık serüvenine başlamış.

Bugün 3. Kuşak Sönmezler kardeşlerin işlettiği lokanta, müşterilerine Osmanlı saray mutfağından unutulmuş örnekleri sunmaktadır.

Geniş mönüsüyle misafirlerini seçim yapmakta zorlayan Yanyalı Fehmi Lokantası’nda dokuz çeşit pilav bulunuyor. Soğanlı kebabı, Yanya köftesi ve pilavı çok beğenilen Yanyalı Fehmi Lokantası’nın işletme sahiplerinden Can SÖNMEZLER, “Hergün 100’e yakın yemek çeşidi çıkartıyoruz. Yemeklerimizin tamamı Osmanlı mutfağından seçmedir. Yemeklerimizde en kaliteli malzemeyi seçiyoruz. Yağ olarak fındık, mısırözü ve zeytinyağını kullanıyoruz. Lokantamız Istanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından 10 tane lokantaya verilen Sağlık Ödülü Belgesi’ne de sahiptir” diyor.