İSTESOB’DAN YÖRÜK TÜRKLERİNE BÜYÜK DESTEK

İSTESOB MAKEDONYA’DA GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDU

İSTESOB’DAN YÖRÜK TÜRKLERİNE BÜYÜK DESTEK

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, uzman bir heyet ile Makedonya’da Yörük Türklerin yaşadığı köyleri gezdi. Heyet, hayvancılık ve tarım alanında bölge halkına verilecek destek öncesi incelemelerde bulundu. Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas ile görüşen Başkan Yılmaz, projenin başarıya ulaşması için her türlü fedakarlığı göstereceklerini söyledi.

İSTESOB, Doğu Makedonya bölgesinde yaşayan Yörük Türklere kucak açtı. Zor şartlarda geçimini sürdüren Türklere destek vermekte kararlı olan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, beraberindeki heyet ve uzman bir ekip ile Yörük Türklerinin  yaşadığı köylerde çalışmalarda bulundu.

Makedonya’da da yankı uyandıran projenin ilk adımını atan Başkan Yılmaz’la beraber bulunan heyette Başkan Vekili Mesut Şengün, TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdülhamit Avşar, Bandırma Koyunculuk Enstitüsü Müdür Vekili Deniz Soysal  ve TRT Muhabiri Evren Ünal yer aldı.

Başkan Yılmaz,” Aramızda gönül birliği, dil birliği olan bu insanlara yardım eli uzatmaktan dolayı çok mutluyuz. Çok zor şartlarda Türk kimliğini bu coğrafyada diri tutmaya çalışıyorlar. Bizim bir parçamız olan Yörük Türklerinin hayat standartlarını bir nebze yukarı çıkartabilirsek, ne mutlu bize” ifadelerini kullandı.img-20161024-wa0026

PROJEYE MAKEDONYA’DA BÜYÜK İLGİ 

İSTESOB, geçtiğimiz sene Yörük Türklerin eğitim gördüğü Kristen Petkov Mısırkov İlköğretim Okulu’nda okuyan çocuklara kırtasiye eşyası ve bilgisayar göndermişti. İSTESOB, bu sefer daha büyük bir projeye imza atarak, bölgede yaşayan Türklere tarım ve hayvancılık alanında destek verecek. Bu destek, bölge halkı tarafından sevinçle karşılanırken, Makedonya Devleti ve sivil toplum kuruluşları da projeye büyük ilgi gösterdi.

Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas ile görüşen Başkan Yılmaz, proje hakkında bilgileri Devlet Bakanı ile paylaştı. Devlet Bakanı Aslan, bölge halkına verilen destekten ötürü Başkan Yılmaz’a teşekkür etti, projenin başarıya ulaşması için destek vermek istediklerini belirtti.

Başkan Yılmaz, ziyaretinde İstanbul hatırası bir çalışmayı Beycan İlyas’a takdim etti.

TDP’DEN İSTESOB’A TEŞEKKÜR

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, Makedonya ziyaretleri sırasında Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Gönül Bayraktar ve Genel Sekreter Enver Hüseyin ile parti merkezinde bir araya geldi. İSTESOB’un projesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Genel Başkan Bayraktar, Makedonya’da Türk varlığını canlı tutmaya çalıştıkları, bu ve benzeri desteklerin kendilerine güç kattığını ifade etti.

img-20161024-wa0115

BAŞKAN YILMAZ CANLI YAYINDA PROJEYİ ANLATTI

Makedonya’da büyük merak uyandıran proje, basının da ilgisini çekti.  Başkan Faik Yılmaz, TDP Genel Sekreteri Enver Hüseyin ve TRT Muhabiri Enver Ünal ile beraber Makedonya Devlet Televizyonu MRT’de canlı yayına katıldı. Proje hakkında bilgiler paylaşan Başkan Yılmaz, daha geniş kesimlerin projeden haberdar olmasını sağladı. Yayında, Yörük Türklerin yaşadığı sıkıntılar da dile getirildi.

BAŞKAN YILMAZ YENİDEN RADOVİÇ’TE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

İSTESOB heyeti Kristen Petkov Mısırkov İlköğretim Okulu’nu da ziyaret etti, öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Yılmaz, “Çok güzel duygularla hatırladığım bu öğrencileri 2 yıl sonra yeniden görmekten dolayı çok mutluyum” dedi. Öğrencilerin sıkıntıları dinleyen İSTESOB heyeti, öğrencilerin eksikleri konusunda okul yönetiminden bilgi aldı.

İSTESOB heyeti daha sonra Radoviç Belediye Başkanı Sasko Nikolov’u makamında ziyaret etti. Radoviç’e verilen desteğin kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Nikolov, Başkan Yılmaz’ı katkıların dolayı kutladı.

İSTESOB, Doğu Makedonya Türkleri Derneği üyeleri ile de bir araya geldi. Proje hakkında görüş alışverişinde bulunma imkanı buldular.