ESNAF, DARBEYİ TURİSTLERE AFİŞLE ANLATTI

DÜKKANLARA  “DARBE”  AFİŞİ …

ESNAF, DARBEYİ TURİSTLERE AFİŞLE ANLATTI

YABANCIYA, “SİZ NE YAPARDINIZ” AFİŞİ …

15 Temmuz darbe girişimi  sonrasında yabancı ülkelerde oluşan  bilgi kirliliğine karşı turistlere yönelik afişler hazırlandı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB)  üyelerinin işyerlerine,  15 Temmuz’un ne olduğunu, “SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ” cümlesi ile empatili bir afişle  anlatmaya başladı.İSTESOB, yabancı turistler için hazırlattığı afişte, İngilizce ve Fransızca’ya yer verdi.

İSTESOB, hazırladığı bu afişleri turistlerin yoğun olduğu Taksim Sirkeci, Eminönü, Kapalıçarşı, Sultanahmet’te  büfeci, lokantacı ve hediyelik eşya esnafının dükkânlarına asmaya başladı. Afişlerde, 15 Temmuz gecesinde yaşananlar dramatik bir dille anlatılırken, aynı zamanda benzer olayların ülkelerinde yaşanmaları halinde nasıl tepki verecekleri soruldu. “ Eğer arkadaşların tankların altında ezilseydi ne yapardın?” , “ Meclisinin bombalansaydı, halkın üzerine ateş açılsaydı ne yapardın?” gibi soruların yer aldığı afişler İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak yazıldı.

IMG_1162

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz,

Batı basını 15 Temmuz akşamından itibaren çirkin iftiralarla Türkiye hakkında kendi kamuoyunu yanıltmaya, olumsuz bir imaj yaratmaya çalışıyor. Biz de farkındalık yaratarak, ülkemize gelen misafirlere bu durumu anlatmaya çalışıyoruz. Bu sayede onlar ülkelerine döndüğünde işin aslını kendi vatandaşlarına anlatacaktır. Amacımız Türkiye’nin haklılığını ve nasıl bir felaketten kurtulduğumuzu bilmelerini sağlamaktır” dedi.

Başkan Yılmaz, 15 Temmuz gecesinde “Devlet Başkanımız  Erdoğan’ın kararlı duruşu ve halkın kahramanlıkları sayesinde sapasağlam çıktık” diyerek , Türkiye’nin bundan sonra önünün daha da aydınlık olduğunu belirtti.

 

Tv Yansımaları