SEBZE MEYVE FİYAT ETİKETLERİNDE YENİ DÖNEM

SEBZE MEYVE FİYAT ETİKETLERİNDE YENİ DÖNEM

ARTIK ALIŞ FİYATLARI DA GÖRÜLECEK

Market ve pazar tezgâhlarında meyve- sebze fiyat etiketlerinde bundan böyle satış fiyatı ile beraber alış fiyatları da yazacak. Böylece vatandaş,  hâlden Pazar tezgâhlarına kadar olan fiyattaki artışın ne kadar olduğunu görebilecek. İstanbul’daki ilk fiyat etiketi uygulaması Yeşilköy Halk Pazarı’nda yapıldı. İSTESOB Başkan Vekili ve İstanbul Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün, künye uygulamasını yerinde inceledi ve TRT Haber’e uygulamanın pazar alışverişlerine sağlayacağı katkıyı anlattı.

Sebze-meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde kullanılacak künyelere ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Uygulamanın ilk adresi de Yeşilköy Halk Pazarı oldu. Esnafın, yeni uygulamaya çabuk adapte olduğu gözlemlenirken, İSTESOB Başkan Vekili ve İstanbul Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün TRT Haber ile birlikte vatandaşın ve esnafın fiyat etiketi uygulaması hakkındaki görüşlerini dinledi.

AMAÇ ÜRETİCİYİ VE TÜKETİCİYİ KORUMAK

Başkan Vekili Şengün, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hem üreticiyi hem tüketiciyi koruma adına hayata geçirdiği bu uygulamanın son derece yerinde bir karar olduğunu kaydetti. Etiketlerdeki alış fiyatının halden alınan fiyatları gösterdiğini belirten Şengün, “ Tarla fiyatlarının da görülmesi gerekiyor. Üreticiyi de koruyacak tedbirler adına hâllerde de tarladan alış fiyatlarını görmeliyiz” dedi.

 

BAŞKAN FAİK YILMAZ VATANDAŞA AŞURE DAĞITTI

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz ve Başkan Vekili Mesut Şengün, Yeşilköy Halk Pazarı’nda vatandaşa aşure dağıttı. Muharrem ayı dolayısıyla gerçekleşen etkinlikte aşure kazanlarının başına geçen Başkan Yılmaz ve Başkan Vekili Şengün vatandaşa aşure ikramında bulundu.

Başkan Yılmaz, “Muharrem ayı birlik, dirlik ve kardeşlik duygularının pekiştiği günlerdir. Burada dağıtılan aşurenin ülkemizin huzuruna, esnafın sağlık ve bereketine hizmet etmesini temenni ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın muharrem ayını en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.