70 YILDAN BU YANA USTURASI EKMEK KAPISI OLDU

 

İstanbul Berberler Odası’na kayıtlı, çalışmaya devam eden en yaşlı berber olan 85 yaşındaki Abdullah Duran’ın son 40 yılını geçirdiği Kadıköy’deki dükkânındaki tempo hiç değişmemiş. 70 yıldan bu yana hiç tatil yapmayan ihtiyar delikanlı DURAN, haftanın 6 günü çalışıyor.

Çanakkale Biga’nın Yeniçiftlik köyünde ilkokulu bitirdikten sonra 14-15 yaşlarında komşuları olan bir berberin yanında çıraklığa başlamış. Askerden terhis olduktan sonra ağabeyinin yanına İstanbul’a gelen Duran, birçok berber dükkânında çalıştıktan ve Beyoğlu’nda bir süre berberlik yaptıktan sonra kalabalıktan, gürültüden ve dedikodudan fazla hoşlanmadığı için Kadıköy yakasına geçmiş. 1970’te şimdi bulunduğu dükkânı açan Abdullah Duran, bir iki kalfa çalıştırmış ama kimseyle anlaşamadığı için mesleğini yalnız sürdürmüş.
Abdullah Duran, her sabah saat 07.30’da İstanbul Erenköy’deki evinden çıkıp, otobüsle Kadıköy’e geliyor. En geç saat 08.00’de bir pasajın en alt katındaki berber dükkânının kapısını açıyor. Temizlik yapıp dükkânını düzenleyip varsa randevulu müşterisini kabul ediyor.