YILMAZ “PERAKENDE YASASI YILLARIN UMUDUYDU”

YILMAZ “PERAKENDE YASASI YILLARIN UMUDUYDU”
İSTESOB BŞK. YILMAZ, “TASARI AKSAKLIKLARI DÜZELTECEK ”

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, yıllardır heyecanla bekledikleri Perakende Yasa tasarısının TBMM’ye sevkini mutlulukla karşıladıklarını belirterek, “Yılların umuduydu. Bir an önce çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın açıklanmasını değerlendiren İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz 28 maddelik tasarıda esnafı rahatlatacak unsurlar olduğunu söyledi.
Yılmaz, en fazla olumlu buldukları düzenlemeyi şöyle dile getirdi;
“5362 sayılı yasanın 68. Maddesinin 1. Fıkrasının son cümlesi ‘Sicil ve oda tarafından, esnaf sanatkarlardan kayıt sırasında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda öngörülen USTALIK BELGESİ İSTENMEZ’ şeklinde düzeltilmiştir.

Bu değişiklik de ticaret odası üyeleri ile esnaf odası üyeleri arasındaki haksızlığı ortadan kaldıracak. Çünkü esnaf odası üyesi “ustalık belgesi” olmadan işyeri açamıyordu. Ama ticaret odası üyesi “ustalık belgesi” olmadan işyeri açabiliyordu. Bu adaletsizlik ortadan kalkıyor. Bu sebeple değişiklik istediğimiz bir gelişmeydi buna sevindik.”