YILMAZ, “ HATADAN DÖNÜLDÜ” / (ESNAFA MEYDAN YASAĞI)

YILMAZ, “ HATADAN DÖNÜLDÜ” / (ESNAFA MEYDAN YASAĞI)

İstanbul Zabıta Daire Başkanlığı, ilk önce yeni bir düzenlemeye yaptıkları gerekçesiyle meydanlardaki simit tezgahlarını kaldırılacağını açıkladı. Gelen tepkiler üzerine simitçilerin bilgilerinin güncellenmesi nedeniyle geçici olarak kaldırıldığını, kaldırılan tezgahların tekrar yerine konulacağını duyurdu.

Simitçi esnafı Ekim ayını canı boğazında geçirdi. İşlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan esnafın korkusu uzun sürmedi. Daha önce kaldırılacağı açıklanan simit tezgahları, yerine tekrar konuldu.

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, simit tezgahlarının kaldırılmasına tepki göstermiş, yeni düzenlemenin esnafı mağdur edeceğini ve büyük şirketlerin işine yarayacağını söylemişti. Uygulamadan vazgeçilmezi üzerine Yılmaz, yetkililere duyarlılığından ötürü teşekkür etti.

Yılmaz, “Esnafın tezgahına dokunulmamasını” isteyen Yılmaz, “Sokaklara bir çeki düzen getirilmek isteniyorsa, belediye ile ortaklaşa çalışma yürüterek, sürece katkıda bulunabiliriz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, şöyle devam etti;” Rant nedeniyle böyle bir düzenlemeye gidildiğini söyleniyor. Bu ülkede ticaret hürriyeti var. Bizler zamanında her sokağa, kapasitesi kadar dükkan açılsın; daha fazlasına izin verilmesin talebinde bulunduğumuzda, ‘Bu ülkede serbest piyasa ekonomisi var’ yanıtı alıyorduk. Bugün bir semtte 3-4 tane AVM var. Bunların yarattığı haksız rekabet neden göz ardı ediliyor. Haksız rekabet nedeniyle canı yanan varsa; o da esnaftır.”