YENİ ESBİS GENEL SEKRETERLERE ANLATILDI

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi’ndeki (ESBİS) yenilikler, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin verdiği eğitimle meslek odalarının genel sekreterlerine anlatıldı. İhtiyaçlar doğrultusunda ESBİS’te yenilikler olduğunu kaydeden Birlik Başkanı Faik Yılmaz,” Esnafımızın ve odalarımızın taleplerini her zaman dikkatle takip eden Bakanlığımız, bu doğrultuda yıllar içinde ESBİS üzerinde değişiklikler yaptı. Biz de İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak diğer her alanda olduğu gibi yaşanan her gelişmeyi süratle size aktardık. ESBİS eğitimlerini düzenli olarak gerçekleştirdik.” dedi.

Sistem üzerindeki yenilikler Bakırköy Botanik Park’ta Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü Ergün Ege’nin yaptığı sunumlarla oda genel sekreterlerine aktarıldı. Ege, 2020 yılından itibaren ESBİS’in ara yüzü başta olmak üzere, yapılacak işlemlerde güncellemeler yapıldığını açıkladı. Ege, ESBİS’te mobil uygulama, coğrafi bilgi sistemi ve muhasebe sistemi gibi yeniliklerin olduğunu duyurdu. Ege, değişen mevzuat ve yönetmelikler nedeniyle sistemi yenilemek zorunda kaldıklarını dile getirdi. Ege,” Eski sistemde yeni mevzuatların talep ettiği uygulamaları hayata geçirmek mümkün değildi. Bu yüzden sistemi yeni baştan ele almak zorundaydık” dedi.

ODA İŞLEMLERİNİ İNTERNET ÜZERİNDEN YAPMAK MÜMKÜN

Yeni ESBİS ile birlikte esnaf ve sanatkarlar, aidat ödemeleri, belge alma, bilgi güncelleme gibi sicil ve oda işlemlerini internet üzerinden e-devlet şifrelerini kullanarak yapabilecek. Esnaf ve sanatkarın internet üzerinden tescil ve terkin işlemlerini yapabilmeleri için elektronik imza sahibi olmaları gerekiyor.

Coğrafi bilgi sisteminde esnafın konum ve iletişim bilgilerinin olacağını kaydeden Ege, vatandaşın istediği esnafa bu sayede kolayca ulaşabileceğini belirtti. Ege, çalışmaların tamamlanmasının ardından coğrafi bilgi sistemi üzerinden taksi çağırmanın da mümkün olacağını ifade etti.

EN AZ SORUNU İSTANBUL’DA YAŞIYORUZ

Ege,  oda ve üye sayısının büyüklüğüne rağmen yapılan yoğun eğitimler sayesinde en az sorun yaşadıkları illerin başında İstanbul’un geldiğini söyledi. Ege, İstanbul Esnaf Sanatkarlar Sicil Müdürü Mehmet Aykut Çetindağ’ı en başarılı sicil müdürleri arasında gösterdi.

Eğitim programına katılan genel sekreterler için soru cevap bölümü de yapıldı. Genel sekreterler yeni sistemle ilgili görüşlerini Bakanlık yetkilerini aktarma fırsatı buldu. 

Ege, muhasebe uygulamasının çok detaylı olduğunu belirterek, bu uygulamanın eğitimi için başka bir tarihte İstanbul’da seminer verileceğini açıkladı.

YILMAZ “ESBİS ODALAR İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK”

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Başkan Yılmaz, ESBİS’in esnafa ve meslek odalarına büyük kolaylıklar sağladığını ifade etti. Yılmaz, şöyle devam etti:” ESBİS 2005 yılında, ülkemizin her alanında yaşanan dijitalleşmenin bir ürünü olarak hayatımıza girdi. Bu sistem sayesinde sicil ve meslek odası işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlandı. Bu vesileyle ESBİS’in hayata geçmesinde katkıları olan Bakanlığımıza ve bakanlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Karşımızda yeni bir dönem ve yeni bir ESBİS sistemi var. Emimin bu süreçte de çok başarılı olacaksınız.”

Yaklaşık 8 saat süren eğitimlerin sonunda Başkan Yılmaz, Ergün Ege’ye teşekkür plaketi verdi. Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’ne de eğitim programına desteklerinden dolayı teşekkür etti.