YENİ ÇIRAKLAR YETİŞTİRECEK PROJE BAŞLIYOR

İSTİHDAMA YENİ ÇIRAK DESTEĞİ

Yeni çırakların yetiştirilmesi ve çırak bulmakta zorlanan mesleklerin tespiti için yeni bir proje başlıyor. Bugün İSTESOB’da gerçekleşen toplantıda Birlik Başkanı Faik Yılmaz, proje koordinatörleri ve esnaf odalarının temsilcileri ile bir araya gelerek projeye yönelik ilk adımları attı.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle Türkiye’de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Geçici Koruma Altındaki (GKA) Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı hayata geçti. Program kapsamında seçilecek 10 ilde, 30 Mesleki Eğitim Merkezinde (MEM) eğitim ortamları iyileştirilerek, % 60’ı Suriyeli olmak üzere, 14.400 gencin bu kurumlara kayıtları yapılacak.

Çıraklık eğitiminin yapıldığı MEM’ler ile çıraklara pratik eğitim sunan işletmelere yönelik, insan kaynaklarının geliştirilmesi dâhil, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi amacıyla destekler sağlanacak. Program kapsamında ayrıca, seçilen MEM’ler veya diğer uygun mesleki eğitim kurumları aracılığıyla 8.000 yetişkine yönelik mesleki becerileri geliştirmeye ve mevcut becerileri belgelendirmeye dönük desteklerin verilmesi planlanıyor.

Programda, meslek seçimi, kariyer danışmanlığı, Türkçe dil desteği gibi Suriyeli ve Türklerin istihdama erişimlerini destekleyen farklı hizmetler de sunulacak. Ön seçimi yapılan 13 il arasından, program hedeflerine ulaşma potansiyeli en yüksek 10 il, 45 Mesleki Eğitim Merkezi (MEM) arasından 30 MEM ve uygun yetişkin eğitim kurumlarının ve desteklenecek meslek dallarının belirlenmesi çalışması için araştırma yapılacak.

Programda Yeni Corona Virüsü (Covid-19) Salgınının Çıraklık Eğitimi Üzerindeki Etkilerine Yönelik Araştırma da yer alıyor.