YARALARI BİRLİKTE SARIYORUZ

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve 144 esnaf odası deprem bölgelerindeki yaraları sarmak için seferber oldu. Her gün 100 bin taze ekmeğin ve içinde temel ihtiyaç ürünlerinin yer aldığı tırların gönderildiği deprem bölgesine yardımlar giderek artıyor.

İstanbul esnafı da imkanlarını seferber ederek, depremzedelere yardıma koşuyor. 262 bin esnaf ve sanatkarın bağışlarıyla oluşan yardım kolileri her geçen gün büyüyor. Depremin ilk gününden itibaren oluşturan koordinasyon ve ücretsiz olarak taşıma yapan çok sayıda esnafın olması sayesinde yardımlar hızlıca depremzedelere ulaştırıldı.

YARDIMLAR ARTARAK DEVAM EDECEK

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, “ Yoğun talep nedeniyle hazır kışlık giyecek, battaniye ve yorgan eksikliği var. Ama esnafımız fedakarlık yaparak hızlıca üretime geçti. Şu ana kadar 50 bin battaniye, 10 bin mont, 20 bin kışlık çorap, temel gıda ürünlerinin olduğu yardım tırları gönderdik. İstanbul Fırıncılar Esnaf Odamızla iş birliği yaparak her gün deprem bölgelerine taze ekmek gönderiyoruz. Üretime tam gaz devam ediyoruz. Yardımlarımız devam edecek. Daha çok kışlık giyecek, battaniye, yorgan ve temel ihtiyaç ürünü göndereceğiz” dedi.

Yılmaz, yardım organizasyonlarını da şu şekilde açıkladı:” Esnafımız ayni bağışlarını ilk önce bağlı bulundukları esnaf odasına gönderiyor. Burada toplanan bağışlar İstanbul Valiliğimiz koordinasyonunda Atatürk Havalimanı içinde oluşturulan depoya teslim ediliyor. AFAD vasıtasıyla yardımlar başta Hatay olmak üzere, diğer illerde depremzedelere ulaştırılıyor. Ayrıca gönüllü olarak taşıma yapan esnafımız vasıtasıyla deprem bölgelerine yardım gönderiyoruz.”

Maddi bağışta bulunmak isteyenler üyelerimiz AFAD’ın ‘Deprem Bağış’ hesaplarına yardımlarını gönderebilir:

https://www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2

Şu ana kadar sağlanan destekler şöyle;

İstanbul Çorapçılar ve İmalatçılar Esnaf Odası’nın hazırladığı 86 bin çift kışlık çorap depremzedelere ulaştırıldı.
İstanbul Güzellik Uzmanları Esnaf Odası’nın içinde temel ihtiyaç ürünlerinin yer aldığı yardım tırı gönderdi.
İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası, İstanbul Valiliğinin tahsis ettiği uçakla deprem bölgelerine 5 milyon adet ekmek gönderdi.
İstanbul Elbise Temizleme Tekstil Yıkama Ütü Boyacılığı Esnaf Sanatkarlar Odası’nın içinde temel ihtiyaç ürünlerinin olduğu yardım tırı depremzedelere ulaştırdı.
İstanbul Trikotaj ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2 tırdan oluşan yardım malzemeleri gönderdi. Ayrıca, çocuklar için hazırlanan kazak, hırka, mont ve kabanlar depremzedelere gönderildi.
Ümraniye Minibüsçüler Esnaf Odası’na üye araç sahipleri ve şoförleri kazançlarını depremzedeleri bağışladı.
Kağıthane Birleşik Esnaf Odası, 1 yardım tırını bölgesini deprem bölgesine gönderdi.
Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası 1 yardım tırını deprem bölgesine gönderdi. Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası 10 Şubat tarihinde 5000 adet kadın erkek iş çamaşırı, 10 Adet yatak,10 Bin adet Ekmek, 1 Adet 2 kişilik Mobil WC ve temizlik hijyen ürünlerinden oluşan bir yardım tırını daha deprem bölgesine gönderdi.
İstanbul Toplantı ve Düğün Salonları Esnaf Odası, 200 mont, 120 çift bot, 5400 çift kışlık çorap AFAD’ın İstanbul’daki merkezine teslim etti. Ayrıca AFAD’a 100 bin TL bağış yapıldı.
Esenler Kamyon Kamyonet Otomobil Minibüs Şoförler Esnaf Odası’nda mal sahipleri ve şoförleri 07.02 Salı günü ve 08.02 Çarşamba günkü kazançlarını AFAD’ın Deprem Bağış hesaplarına yatırdı. Ayrıca Esenler Kaymakamlığı ile iş birliği yaparak nakliye konusunda destek verilmekte.
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odasının 2 tırdan oluşan içinde, gıda, kışlık giyecek, battaniye, çoçuk bezi, su ve hijyen ürünlerinin bulunduğu yardım konvoyu depremzedelere gönderildi.
Küçükköy Esnaf ve Sanatkar Odası, gıda, giyim ve hijyenik ürünlerden oluşan 3 araçlık oluşan yardım konvoyunu deprem bölgesine gönderdi.
İstanbul Terlikçiler Esnaf Odası, ayakkabı, bot, çizme, battaniye ve gıda paketlerin oluşan bir aracı deprem bölgesine gönderdi.
Bayrampaşa Minibüsçüler Esnaf Odası 1 günlük kazançlarını bağışladı.
Pendik Terziler Odası olarak bin 700 adet ekmeği İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Odası aracılığı ile deprem bölgesine gönderdi.
Büyükçekmece Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyeleri ile Tuzla Şoförler ve Otomobilciler Odası C 72 hattındaki günlük kazançlarını depremzedelere bağışladı.
İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası üyeleri, AFAD aracılığıyla 3 milyon 400 bin TL bağışta bulundu.
Kağıthane Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası bugüne kadar içinde 10 adet jeneratör, 40 adet elektrikli ısıtıcı olan 10 tır gıda ve hijyen ürünü bulunan yardımlarını deprem bölgelerine gönderdi.
Ayakkabı sektöründeki esnaf sanatkar TASEV aracılığıyla alınan 20 bin çift ayakkabı ve botu deprem bölgelerine gönderdi.
Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası, AFAD’ın Ümraniye’deki merkezine teslim etti.
Avcılar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Öncelikli İhtiyaç Listesinde yer alan yardım malzemelerini deprem bölgelerine gönderdi.
İstanbul Kıraathaneciler Esnaf Odası Öncelikli İhtiyaç Listesinden oluşan bir yardım tırını deprem bölgelerine gönderdi.
Sefaköy Birleşik Esnaf Odası, 55 bin TL AFAD’a bağışta bulundu ve ayni yardımlardan oluşan bağışını depremzedelere gönderdi.
İstanbul Dokumacılar ve İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğin 900 adet battaniyeyi deprem bölgelerine gönderdi.
İstanbul Avize İmalatı ve Satıcıları odası olarak 1 tır ve 3 kamyondan oluşan ve içerisinde giyim eşyaları, battaniye, nevresim, gıda ve temizlik ürünleri bulunan malzemeleri oda başkanı M.Sirin ARGUÇ refakatinde  bizzat Kahramanmaraş/Elbistan ‘daki depremden zarar gören vatandaşlara teslim etti.
Beylikdüzü Şoförler ve Esnaf Odası, 2 tırdan oluşan yardımları deprem bölgelerine gönderdi.
İstanbul Erkek Berberler Odası, Öncelikli İhtiyaç Listesinden oluşan bir yardım tırını Kahramanmaraş’a gönderdi.
Esenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kahramanmaraş Elbistana’da her gün 1000 kişiye sıcak çorba dağıtmaya başladı.
İstanbul Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası üyeleri, beraberinde getirdikleri jeneratörlerle  deprem bölgelerine giderek teknik destek vermeye başladı.
İstanbul Kadın Kuaförleri Esnaf Odası 4. yardım tırını deprem bölgesine gönderdi.
İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası 1 yardım tırını deprem bölgesine gönderdi.
Beykoz Tokatköy Motorlu Taşıt Sahipleri Esnaf Odası, deprem bölgesine 1 tır yardım malzemesi gönderdi. Ayrıca Beykoz’da çalışan minibüs şoförleri bir günlük kazançlarını AFAD aracılığıyla depremzedelere bağışladı.
Bayrampaşa Kadın Erkek Berberler Odası, belediye ve muhtarlıklarla iş birliği yaparak 4 tır yardım malzemesini deprem bölgelerine gönderi. Oda üyesi 6 esnaf, en yoğun olduğu günün cirolarını depremzedeler bağışladı.
İstanbul Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası, üyelerinin bağışlarıyla toplanan yardım malzemelerini Adıyaman’da depremden zarar gören vatandaşlara gönderdi.
Aralarında İstanbul Kuyumcular Odası’nın da bulunduğu kuyumculuk sektörünün tüm temsil kurumları ve firmaların desteğiyle deprem bölgesindeki mobil aşevleri kuruldu. 3 ay bölgede kalacak aşevlerinde sabah 10.000, akşam 10.000 olmak üzere günde 20.000 kişiye yemek dağıtımı yapılacak.
✅ Esenler Şoförler ve Otomobilciler Odası 200 adet koliden oluşan insani yardımlarını deprem bölgelerine gönderilmek üzere Esenler Kaymakamlığına teslim etti.
✅ İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İstanbul Mobilya Döşemeciler Esnaf Odası 400 adet tabutu AFAD’a teslim etti.
✅ İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, içinde hijyen kitinin de olduğu bir tır insani yardımı Başakşehir Çam Sakura Hastanesinde tedavi gören depremzedelere gönderdi.
✅ İstanbul Kırtasiyecileri Odası ve İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin hazırladığı yardım kolileri Oda Başkanı Yavuz Tekçe tarafından depremzedelere dağıtıldı.
✅ İstanbul Taksiciler Odası,  2 tırdan oluşan insani yardımlarını depremzedelere gönderdi.
✅ Güngören Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyeleri 1 günlük hasılatlarını AFAD aracılığıyla depremzedelere bağışladı.
✅ İstanbul Servis Aracı İşletmecileri Odası, 29 araçtan oluşan yardımlarını depremden zarar gören vatandaşlarımıza gönderdi. Oda üyesi esnaflar, depremzedelerin başka şehirlerine taşınması noktasında da gönüllü olarak hizmet vermeye devam ediyor.
✅ Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası, AFAD aracılığıyla 1 tır içme suyunu deprem bölgesine gönderdi.