ULAŞIM SEKTÖRÜ İBB’DE SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

BAŞKAN YILMAZ” ESNAFIN MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN”

İstanbul’da ulaşım sektöründe hizmet veren esnafın temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen koordinasyon toplantısında sektörün sorunlarını anlattı. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, esnafın taleplerini ve çözüm bekleyen konuları toplantıda dile getirdi; esnafın zam talebini gündeme taşıdı.

Ulaşım sektörü, sorunlarını büyükşehir belediyesinde yapılan toplantıda İBB 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet,  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu,  Ulaşım Daire Başkanı Adil Karaismailoğlu’na aktardı. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’ın da katıldığı toplantıda, İSTESOB’a bağlı ulaşım sektöründeki odaların başkanları da yer aldı.IMG_5956

 

MİNİBÜSÇÜ 15 AYDIR ZAM ALAMIYOR

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, minibüsçü esnafının en son 15 ay önce zam aldığını, bu geçen zamanda giderlerin de arttığını kaydetti. Esnafın zam talebini, belediye yetkililerine aktaran Yılmaz, İSTESOB Disiplin Kurulu’nun son derece başarılı faaliyetler yürüttüğünün de altını çizdi.

Toplantıda, ulaşım sektöründeki odaların sorunlarını ilk önce İSTESOB’a iletmesi, gerektiği takdirde konunun UKOME’de ele alınacağına da karar verildi.

Toplantıya katılan başkanlar tek tek görüşlerini belirtti ve ücret tarifelerinde yeni bir düzenlemeye gidilmesini talep ettiler. Aktarma ücretlerinin çok düşük olduğundan yakınan esnaf temsilcileri,  bu rakamların da yukarıya çekilmesini istediler.

Minibüs yönergesinin değiştirilmesini ve yeniden düzenlenmesini isteyen oda başkanları, ruhsatta adı yazmayan şoförler nedeniyle minibüslerin 61 gün bağlandığını, bu durumun esnafı çok büyük mağduriyete uğrattığını söylediler.

Çatalca, Silivri, Büyükçekmece bölgelerinde yer alan esnaf temsilcileri, bu bölgelerde mini-kamyonet araçlarla korsan taksi faaliyetlerinin arttığından yakındılar.

Halk otobüsü işleten esnaf ise, ücretsiz ulaşım imkanından yararlanan insan sayısının taşıdıkları insan sayısının yüzde 20’sini oluşturduğunu söylediler ve bu durumun esnafta büyük mağduriyet yarattığını belirttiler.

 

 

“SORUNLARI MÜZAKERE EDEREK ÇÖZERİZ”

İBB 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, bazı minibüs hatlarında yaşanan kavga ve şiddet olaylarını kınadı. Selamet,” Eğer bir sorun varsa, konunun tarafları ile oturulur görüşülür; bir hata varsa düzeltilir. Şiddet asla çözüm değil. Problemleri konuşarak aşabiliriz” dedi.

Ahmet Selamet, zorda kalmadıkça Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası arasında minibüs dağıtımı yapmayacaklarını da ifade etti. Selamet, İstanbul Kart’a ilişkin bir soruya ise, İstanbul Kartı uzun vadede uygulamak istediklerini ama öncelikle bu uygulamanın gönüllülük esasına göre yapılacağını dile getirdi.