Ana sayfa ANASAYFA TÜRK TARİHİNİN ZENGİNLİKLERİ ORTAYA ÇIKARTILACAK

TÜRK TARİHİNİN ZENGİNLİKLERİ ORTAYA ÇIKARTILACAK

Geleneksel Türk giyim ve unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatları alanlarında araştırma, tasarım ve üretim yapan Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün müdürü Yusuf Gürlek Birlik Başkanı Faik Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz, unutulmuş Türk değerlerinin tekrar gün yüzüne çıkartılması için iki kurum arasında iş birliği ve projeler gerçekleştirileceğini ifade etti.

Türkiye’de alanındaki 22 okuldan biri olan Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü  en az ilköğretim mezunu olan kişilere, belirlenen alanlarda 2 yıllık çerçeve öğretim programları veriyor. Enstitüde; giyim üretim, seramik ve cam,  kuyumculuk, el sanatları, restorasyon, geleneksel Türk- İslam sanatları alanında beceri geliştirme kursları veriliyor.

TÜRK TARİHİNE ESERLER KAZANDIRMAYA HAZIRIZ

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, Türk tarihine ilişkin zenginliklerin ortaya çıkması çok sayıda faaliyet yürüttüklerini belirterek Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile çalışmaktan çok büyük mutluluk duyacaklarını ifade etti. Başkan Yılmaz, kaybolan mesleklerin yeniden canlanmasına iki kurum arasındaki iş birliğinin büyük katkı sağlayabileceğini söyledi.