TÜRK KOOPERATİFLERİ DÜNYAYA AÇILIYOR

TÜRKİYE KOOPERATİFLER FUARI 5 ARALIK’TA BAŞLIYOR

El sanatları, tarım, gıda, hayvancılık, yapı, enerji, eğitim gibi çok farklı konularda faaliyet gösteren yerli ve yabancı kurum ve kuruluşların katılımıyla 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde, Türkiye Kooperatifler Fuarı düzenlenecek. Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği fuarda kooperatifler, ücretsiz tahsis edilen stantlarda, satış ve pazarlama yapma imkanı bulacak.

Ulusal ve uluslararası 160’den fazla kooperatifin olacağı fuarda, esnaf kooperatifleri ve merkez birlikleri de yer alacak.  “Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme” hedefiyle yapılacak fuar ile kooperatiflerin üretim kapasitelerinde artış sağlanması ve ihracatta daha fazla pay sahibi olmaları hedefleniyor.

KOOPERATİFLERE E-TİCARET EĞİTİMİ

Fuarda yer alacak kooperatifler, e-ticaret alanında başarılı olmuş kurumların temsilcileri ile de bir araya gelerek, satış ve pazarlama hakkında bilgi alabilecek. Yine fuar boyunca kooperatiflere ihracat süreçleri ve destekleri, dijital gelişmeler ve e-ticaret ile ilgili konularda eğitimler verilecek.

YENİ İHRACAT ROTALARI BELİRLENECEK

Fuara, dünyanın çeşitli ülkelerinden şirketler, alım heyetleri de de davet edildi. Kooperatifler, alım heyetleri ile ihracat olanaklarını artırmak için bire bir görüşmeler gerçekleştirecek.

RESİM YARIŞMASINI KAZANANLAR BELLİ OLDU

Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün, orta öğretim seviyesinde başlattığı kooperatifçilik konulu resim yarışmasını kazananlar da belli oldu. Yarışmada dereceye girenler para ödüllerini fuar açılışında yapılacak törenle alacaklar. 81 ilden öğrencinin katıldığı yarışmada, ödül kazanan isimler; Nisa Nur Avcı (Rize), Rana Küçük (İstanbul), Kevser Elçin Ersoy (Sakarya), Ahmet Tuna Ay (İstanbul) oldu. Dereceye giren eserlerle birlikte, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren kooperatiflerin ürünleri de fuar boyunca sergilenecek. 4 gün sürecek fuara girişler ücretsiz olacak.