TİCARET BAKANI’NDAN EKMEK FİYATI AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekmek fiyatları belirlenirken üretim maliyetleri ve vatandaşın alım gücünün dikkate alınacağını söyledi.  Bakan Pekcan, bakanlık görüşü alınmadan uygulamaya koyulan ekmek fiyat tarifelerinin de hükümsüz olduğunu belirtti.  

Bakan Pekcan, ekmek fiyat tarifeleri belirlenirken maliyet unsurları, tüketicinin ihtiyaç ve alım gücü arasındaki dengenin kurulması gerektiğini vurgulayarak, “Ekmek maliyet unsurlarını incelenmek suretiyle görüş veriyoruz. Bakanlık görüşü olmadan uygulanan fiyatlar hükümsüzdür” dedi.

PEKCAN “YEREL KURUMLARIN GÖRÜŞÜNE ÖNEM VERİYORUZ”

Bakan Pekcan, ekmek fiyat tarifelerinde yerel aktörlerin etkin rol oynaması gerektiğini belirtti ve fiyatların ilçe, il, bölge ve ülke düzeyinde izlenebilmesi, fiyat spekülasyonlarının önüne geçilmesi için alınan tedbirleri açıkladı. Bakan Pekcan, “Ekmek fiyatına ilişkin tarifeler ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesi, federasyon, bakanlık görüşünün alınmasının ardından Birlik tarafından onaylanır. Bu süreçlere riayet edilmeden ortaya konulan tarifelerin hükmü bulunmuyor” diye konuştu.