Ana sayfa ANASAYFA TİCARET BAKANI PEKCAN’DAN ESNAFA MÜJDE

TİCARET BAKANI PEKCAN’DAN ESNAFA MÜJDE

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnafa müjde verdi. Bakan Pekcan, Halkbank tarafından verilen esnaf kredilerinde ödeme sürelerinin 4 yıldan 5 yıla çıkacağını, 100 bin TL’ye kadar olan kredilerde komisyon alınmayacağını, 100 bin TL üzeri kredilerde ise banka komisyonunun yüzde 1’e düşürüleceğini açıkladı.

Bakan Pekcan,  Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği(TESKOMB) tarafından düzenlenen istişare toplantısının kapanış programına katıldı. Burada konuşan Bakan Pekcan, esnaf hamisi bir cumhurbaşkanları olduğunun altını çizerek, esnafla ilgili götürdükleri hiçbir öneriye hayır demediğine değindi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “ Yeni kredilerimizin ödemelerini esnaf çektiği krediyi ister 3 ister 6 ayda ödesinler, ödeme sürelerini de 4 yıldan 5 yıla çıkaracağız. 100 bin TL’ye olan kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak.100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2’yi yüzde 1’e düşürecek.” dedi.

560 bin esnafın TESKOMB’tan kredi kullandığını aktaran Bakan Ruhsar Pekcan, “40 milyar TL kullanmış. Sadece bu sene 9 ayda 200 bin esnafımız 20 milyar kredi kullanmış. Bizde esnaf ve sanatkarımızı çağın gereklerine göre faaliyet gösterebilmesi dış dünya ile iletişimde olması, e- ticaret yapabilmesi yönünde eğitimlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.