TİCARET BAKANI İSTESOB’U ZİYARET ETTİ

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde, Birlik Başkanı Faik Yılmaz ve çeşitli sektörlerden oda başkanlarıyla bir araya gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarın taleplerini dinledi. Mehmet Muş, Hal Yasası başta olmak üzere birçok konuyu ele alırken, esnaf ve sanatkarın görüşlerine de yer vereceklerini açıkladı. Mehmet Muş, alışverişini her zaman pazardan ve esnaftan yaptığını söyledi.

VERGİ MUAFİYETİ İÇİN TEŞEKKÜR

Yılmaz, basit usuldeki yaklaşık bir milyona yakın esnaf sanatkara vergi muafiyeti getirildiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve ilgili bakanlıklara teşekkür etti. Yılmaz, bu düzenlemenin esnaf ve sanatkara nefes aldıracağını belitti.

İstanbul’da 260 bin üyesi olan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret eden Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mayıs ayında gerçekleşen kongrede yeniden seçilen Birlik Başkanı Faik Yılmaz’ı tebrik etti. Toplantıya katılan oda başkanları esnafın taleplerini Bakan Muş’a aktardı.

ESNAF HAL YASASINI BEKLİYOR

Esnaf temsilcileri toplantıda Hal Yasası ile ilgili beklentilerini açıkladı. Esnaf, zincir marketlerin sözleşmeli tarım yaptıklarını, ürünlerini doğrudan tarladan alarak fiyatları istedikleri gibi belirleyebildiklerini dile getirdi. Oda başkanları, zincir marketlerin de pazarcı esnafı gibi ürünlerini, halden almasını ve hallerde üretici kooperatiflerine de yer verilmesini talep etti.

Oda başkanlarının alışveriş merkezleri ile ilgili taleplerini de dinleyen Mehmet Muş, örnek ve herkesin üzerinde mutabık kalacağı bir uygulamayı hayata geçirmek istediklerini belirtti. Mehmet Muş, sorunları değerlendirirken her kesimi göz önüne alacaklarını, üreticinin ve tüketicinin de haklarını korumak için titiz bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

Toplantıya Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan da katıldı.