TAM KAPANMA TEDBİRLERİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde tam kapanma uygulamasına geçileceğini duyurdu. İçişleri Bakanlığı da Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi yayınladı. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan esnaf ve sanatkarlar ile iş yerlerinin çalışma şartları şunlar

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Lokanta, pastane, kafeterya sadece paket servisi yapabilecek ve Ramazan sonuna kadar saat 01.00’e kadar hizmet verebilecek.

Ayrıca üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla fırınlar, su dağıtıcıları, lastik tamircileri, taksi, dolmuş, otobüs sürücüleri, üretim ve imalat tesisleri kısıtlamadan muaf tutulacak. Toplu taşıma araçları araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecek ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacak.

Çiçek satışı yapan yerler 8-9 Mayıs’ta 10.00 – 24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet verebilecek. Vatandaşlar da yine aynı tarihlerde 10.00 – 17.00 arasında ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabilecek.

SGK prim borçlarının 2’inci taksit ödemelerinin son tarihi olan 30 Nisan’da SGK prim borcu ödemek isteyen esnaf, durumunu belgelemek şartıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.