TAKSİ VE MİNİBÜSE 24 AY SONRA ZAM

Taksi ve minibüs tarifelerine 24 ay sonra zam yapıldı. Taksi, minibüs ve dolmuş ücretlerine yüzde 25, servis ücretlerine ise ortalama yüzde 13 zam yapıldı. Yeni tarifeye göre taksi indi-bindi ücreti 10 TL’den 13 TL’ye yükseldi. UKOME’de imzaların tamamlanmasının ardından 2 Eylül’den itibaren yeni tarife uygulamasına başlanması bekleniyor

2019 yılının 7 . UKOME toplantısı İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut başkanlığında AKOM’da gerçekleşti. Ulaşım sektöründeki meslek odalarının temsilcilerinin de katıldığı toplantıda uzun zamandır zam alamayan taksi, minibüs tarifeleri konusu görüşüldü.

“SORUNLARI BİR GÜNDE ÇÖZEMEYİZ”

İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, İstanbul’un ulaşımında birikmiş sorunlar olduğunu ve bu sorunları bir günde çözemeyeceklerini söyledi. Erkut, yakın bir dönemde konunun bütün taraflarının toplayarak 2 gün sürecek bir ulaşım kurultayı düzenleyeceklerini söyledi.

TAKSİ İNDİ BİNDİ ÜCRETİNE YÜZDE 30 ZAM

İBB adına Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürü Musa Yazıcı tarafından hazırlanan yeni taksimetre tarifesinde taksi açılış ücretlerinin 4 TL’den 5’TL’ye, km mesafe artışı ücretinin 2,50 T’L’den 3,10 TL’ye, indi bindi ücretinin de 10 TL’den 13 TL’ye yükseltilmesi teklif edildi. Federasyon adına UKOME’de bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu ise taksi açılış ücretlerinin 4 TL’den 6’TL’ye, km mesafe artışı ücretinin 2,50 T’L’den 3,25 TL’ye, indi bindi ücretinin de 10 TL’den 15 TL’ye yükseltilmesini istedi. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada oy çokluğu ile İBB’nin hazırladığı taksi tarifesi kabul edildi.

MİNİBÜSLERE YÜZDE 25 ZAM

Ulaşım sektöründeki meslek odaları UKOME’ye minibüs tarifelerinde en kısa mesafenin 3 TL olması teklifiyle gitti. Buna karşın Taşıma Hizmetleri Müdürü Musa Yazıcı 0-6 km arası minibüs ücretinin 2,50 TL olması teklifini sundu. Mevcut tarifede minibüs ücretleri 0-2, 2-4, 4-7 km olarak belirleniyordu ve en kısa mesafe ücreti 2 TL idi. Toplantıya katılan oda başkanları minibüs ücretlerinin mevcut km ayrımına göre yüzde 25 zam yapılmasını istedi. Tekliflerin oylanmasının ardından mevcut tarifeye yüzde 25 zam yapılması teklifi oy birliği ile kabul edildi.

PERSONEL VE ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞINA YÜZDE 13 ZAM

İBB teklifinin görüşülüp oylanmasının ardından personel ve öğrenci taşımacılığı ücretlerine yüzde 13 zam yapıldı. Yeni tarifeye göre okul servisinde en kısa mesafe olan 0-1 km ücreti 215 TL’den 243 TL’ye yükseldi.

Toplantıda TUDES kapsamında taşıma yaptırımları konusu ve Silivri, Çatalca, Şile’deki M plakalı 212 taksinin T plakaya dönüştürülmesi teklifi, oda başkanlarının yoğun itirazı üzerine alt komisyona sevk edildi