ŞOFÖRLERİN SİGORTA ŞARTLARI YENİDEN ELE ALINACAK

ŞOFÖRLERİN SİGORTA ŞARTLARI YENİDEN ELE ALINACAK

İSTESOB’da bir araya gelen ulaşım sektöründeki esnaf odalarının başkanları, 5510 sayılın Kanunun Ek 6. Maddesine tabi olan ticari taksi, minibüs ve otobüs şoförlerin sigortalılık durumu nedeniyle yaşanan sorunları görüştü. Toplantıda, şoför esnafın sigortalılık durumunu tekrar ele almak için oda başkanlarından oluşan bir komisyon kurulmasına karar verildi.

2011 yılında yürürlüğü giren ek 6 ıncı madde ile ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlar, primlerini kendileri ödüyor.  Denetimler sonucu bazı araçlarda sigortasını kendisi ödemesi gereken kişilerin sigorta primleri ödemediği tespit edilince araç sahiplerine 11 bin TL’ye varan cezalar kesiliyor. Toplantıya katılan oda başkanları araç sahiplerine kesilen çok sayıda cezanın da henüz tebliğ edilmediğini belirtti. Bu durumun esnafı bitirme noktasına getirdiğine dikkat çeken oda başkanları, şoförlerin sigortalılık durumunun tekrar ele alınması için çalışma başlatmaya karar verdi. Toplantıya katılan bazı oda başkanları, şoförlerin Bağkurlu kapsamına alınması halinde sorunun çözülebileceğini ifade etti.

“ŞOFÖRLER DAHA ÖNCE BAĞKURLUYDU

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, şoförlerin ve ticari araç sahiplerinin haklarını koruyabilmek için şoförlerin, 2005 yılına kadar Bağkurlu ve Şoförler Esnaf Odası’na üye olduğunu kaydetti. Başkan Yılmaz, şoförlerin Bağkurlu kapsamından çıkması halinde oluşabilecek olumsuzları zamanında dile getirdiğini hatırlattı.

Toplantıya katılan oda başkanları görüşlerini ifade ettikten sonra şoförlerin yeni sigortalılık şartları üzerinde çalışacak 5 kişi belirledi. Oy birliği ile seçilen bu kişiler TŞOF Başkan Vekili ve Bahçelievler Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Halit Yılmaz, İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu, İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Kazım Bilge, İstanbul Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk ve  İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık oldu.