SİGORTA CEZALARI AFFEDİLSİN

ESNAF ÇALIŞMA BAKANINDAN TALEP ETTİ:

“TAKSİ, MİNİBÜS VE OTOBÜS ŞOFÖRLERİNİN SİGORTA ŞARTLARI DEĞİŞSİN”

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşen Birlik Başkanı Faik Yılmaz ve ulaşım komisyonu üyesi oda başkanları, Bakan Selçuk’un talebi üzerine şoförlerin sigorta şartları ile ilgili çözüm dosyasını hazırladı. Hazırlanan dosyada ticari araçlarda çalışan şoförlerin esnaf sayılarak odalara kaydedilmesi ve kayıt dışılığı önlemek için şoförlerin, Bağ-Kurlu ya da isteğe bağlı olarak sigortalanması talep edildi. Çözüm dosyası bugün Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderildi.

Dün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşen İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ve ulaşım sektöründeki odaların başkanları, ticari araçlarda çalışan şoförlerin sigortalılık şartlarının yeniden düzenlenmesini istedi. 1 ay içinde 10 günden az çalışan şoförlerin, 5510 sayılı Kanunun Ek 6. Maddesine göre sigorta primlerinin şoför tarafından ödenmesi gerektiğini ifade eden Faik Yılmaz,” Şoför, sigorta primini ödemeyince, araç sahiplerine, “kaçak işçi çalıştırma” gerekçesiyle SGK tarafından 2 bin ile 10 bin TL arasında ceza kesiliyor. Bu karışıklığın önüne geçilmesi lazım” dedi.

5510 sayılı Kanuna göre, 1 ay içinde 10 günden fazla çalışan şoförlerin sigorta primleri araç sahiplerince, 10 günden az çalışan şoförler ise sigorta primleri kendileri tarafından ödeniyor. Oda başkanları, şoförlerin sigorta primlerini ödemediği takdirde denetimlerde kaçak işçi çalıştırma nedeniyle araç sahiplerine ceza kesildiğini söyledi. Şoförlerin kendi nam ve hesabına çalıştığını belirten oda başkanları, çalışma süresi ayırt etmeden bütün şoförlerin 2005 yılından önce olduğu gibi Bağkurlu olmasını istedi. Görüşmede, Bakan Sekçuk’tan daha önce esnafa kesilen sigorta prim cezalarının da affedilmesi talep edildi.

KOMİSYON ÇÖZÜM ÖNERİSİNİ SUNDU

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde, şoförlerin sigortalılık durumunun yeniden ele alınması için bir komisyon oluşturdu. İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu, İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Kazım Bilge, İstanbul Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk ve İstanbul Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık’tan oluşan komisyon hazırladığı teklifi ve çözüm önerilerini bugün Sosyal Güvenlik Kurumu’na sundu. Sunulan teklifte şoförlerin meslek odalarına kaydedilmesi, şoförlerin Bağkurlu ya da isteğe bağlı olarak sigortalanması, sigorta primlerinin düşürülmesi ve araç sahiplerine kesilen sigorta prim cezalarının affedilmesi yönünde öneriler yer alıyor.