PİYASADA ESNAFIN PAYI YÜZDE 42’YE GERİLEDİ

PİYASADA ESNAFIN PAYI YÜZDE 42’YE GERİLEDİ

ESNAFIN ETKİNLİĞİ AZALIYOR

Esnafın ticaretteki payı azalıyor. Uluslararası araştırma kuruluşu Nielsen’in çalışmaları, Türkiye’deki perakende ticaretin yüzde 58’nin hipermarketler ve onların mahalle aralarındaki uzantıları tarafından gerçekleştirildiğini ortaya koydu.

Araştırıma esnafın ticari yaşamda etkinliğinin azaldığını gösterirken, Perakende Yasası’na duyulan ihtiyaç bir kez daha gündeme geldi.

YASA GECİKİRSE ÇARE OLMAZ

Perakende piyasasında esnafın payının yüzde 42’ye düştüğü açıklanırken, esnaf odaları Perakende Yasası’nın bir an önce çıkması gerektiğini söylediler. Esnaf temsilcileri, yasasının gecikmesiyle ortaya çıkacak zararın artık döndürülmez bir noktaya ulaşabileceğini söyediler.

Uluslararası araştırma kuruluşu Nielsen’in çalışmasına göre Türkiye’deki perakende ticaretin yüzde 58’nin hipermarketler ve onların mahalle aralarındaki uzantıları tarafından gerçekleştiriliyor. Aynı rapora göre, 2000 yılına girerken perakende ticarette esnafın payı yüzde 85’ti. 2006’de yüzde 65’e, 2010’da yüzde 53’e geriledi. 2014 itibariyle ülke genelinde bu rakam yüzde 42 olarak gerçekleşti. Bu oran, büyükşehirler de ise daha düşmüş durumda. AVM’lerin yoğunlaştığı büyükşehirlerde esnafın payı yüzde 35’lere kadar geriledi.