PİDEYE ZAM YOK

PİDEYE ZAM YOK
YILMAZ, “FIRINCILARIMIZ BİZİ HAKLI BULACAKTIR”
İSTANBUL’DA 300 gr RAMAZAN PİDESİ 1.5 TL
İSTANBUL’DA RAMAZAN PİDESİNİN FİYATI 2. YILDA DA AYNI
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB), İstanbul’da ramazan pide fiyatını geçen yıldaki gibi 1.5 TL olarak açıkladı.
Her yıl tartışmalara sebep olan ramazan pide fiyatına İSTESOB yine aynı faiyatla nokta koydu. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, pidenin 4. Yılda da aynı fiyattan yani 1.5 TL’den satılacağını bildirdi.
Fırıncılar Odası’nın artış talebine olumlu cevap vermeyen ve gramaj düşüşüne “o zaman aynı fiyat diyemeyiz ” gerekçesiyle karşı çıkan Faik Yılmaz şöyle konuştu:
“Biz, (İstanbullulara 2. Yılda da aynı fiyata pide satacağız) derken, gramajda indirim yaparsak gizli zam yapmış olurduk. Bu da teşkilat olarak bizi refüze ederdi. Fırıncılarımız biraz fedakarlık yapmış oldu ama biz de halkımızın gözünde sahtekar durumuna düşmemiş olduk. Eğer “aynı fiyata satıyoruz” deyip 300 gram yerine 250 gram pide 1.5 TL deseydik, yanlış yapmış olurduk. Fırıncı esnafımızın bu konuya anlayış göstereceğine inanıyorum.”
Ramazan sofralarının vazgeçilmezi pide fiyatında her şehirde ayrı fiyat uygulamaları olması ve bu konuda çeşitli tartışmaların yaşanması üzerine İSTESOB, İstanbul’daki fiyatı bir basın toplantısı ile açıkladı. Buna göre İstanbul’da 300 gramlık pide 1.5 TL’den satılacak. Pidenin değişik gramajdaki fiyatları da kilo fiyatına göre belirlenecek.
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer de 30 gramlık pide 1.5 TL olduğu için diğer gramajların buna göre fiyatlandırılacağını söyledi.
Böylece 300 gram pide 1.5 TL olunca kilogram fiyatı 5 TL’ye gelmekte. Diğer gramajlarda fiyat, bu kilo fiyatına göre oluşacak.

PİDELİ BASIN TOPLANTISI: İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ve Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu ile birlikte masada pidelerle bu yılın fiyatını açıkladı: 300 gr 1500 krş.