ODA AİDATLARINI YAPILANDIRMA İMKANI GELDİ

Başta vergi ve SGK alacakları olmak üzere, oda aidatları, trafik para cezaları, idari para cezaları ve kamu alacakları yeniden yapılandırılacak. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların 1 Şubat 2021 tarihine kadar odaya başvurmaları gerekiyor.

Yapılandırma 31.08.2020 tarihinden önceki dönemlere ait, 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçları kapsıyor. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeye göre borçların faizleri silinecek, ana para ödemesi 6 eşit takside bölünecek.  Oda aidatlarının 2020 yılı 2. taksidi ise kapsam dışında olacak. Yapılandırmanın bozulmaması için taksitlerin (ilk taksit veya tamamı) 1 Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILANDIRMA YAPILABİLECEK

e-Devlet üzerinden “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulamasına giriş yaparak vergi borcu yapılandırması yapabilmek mümkün.  Sistemde Yapılandırma İşlemleri başlığı altında “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden başvuru yapılıyor.

Yapılandırılan borcun 1 Şubat 2021’e kadar peşin olarak ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının aslından ise yüzde 25 indirim yapılacak.

Yapılandırılan tutarların ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksit halinde ödenmesi imkanı da bulunuyor.