NİTELİKLİ ELEMAN ARAYANLAR İÇİN FIRSAT

Ara eleman sıkıntısı yaşayan iş yerleri için can suyu olacak proje başladı. Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alacak kişiler, talepte bulunan işletmelerde işe başlayacak. Bu kişilerin ilk 3 ay boyunca asgari ücretin yarısı kadar maliyetleri işverene ödenecek. Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için gerekli olan457 TL civarındaki   Çalışma İzni ödemesi de proje tarafından karşılanacak.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (MEB-HBÖGM) Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığı ve Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) adına Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) tarafından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) iş birliği ile yürütülen Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi (PEP) Projesi kapsamında 5 ilde 1600 kişiye mesleki ve dil becerilerinin geliştirilmesi için eğitimler veriliyor. Proje kapsamında Adıyaman, Denizli, Diyarbakır, İstanbul ve Tekirdağ illerinde mesleki eğitim sertifikası alan kişilerin istihdam olanaklarına erişimleri için de çalışmalar gerçekleştirilecek. Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi (PEP), İstanbulda’da Bağcılar, Başakşehir, Fatih, Esenler, Esenyurt, Sultangazi, Sultanbeyli ve Zeytinburnu ilçelerinin Halk Eğitimi Merkezlerinde 725 yararlanıcıya destek verilmekte. Mesleki eğitim içeriklerinin ve katılımcı sayılarının İstanbul’daki iş gücü piyasasının potansiyeline ve mevcut ihtiyacına göre oluşturulduğu eğitimler genel olarak, giyim üretim teknolojileri, bahçe bakım hizmetleri, bilişim teknolojileri, halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri, bilgisayarlı muhasebe ve yiyecek, içecek hizmetleri alanlarında verildi. Mesleki eğitimler ile eş zamanlı olarak; proje yararlanıcılarına “İş Sağlığı ve Güvenliği” ve “Hijyen” sertifika seminerleri, “Türkiye’deki Çalışma Etiği, Kültürü ve Şartları” ,

“Türkiye’deki Çalışma İzni Mevzuatı ve Prosedürleri”, “Türkiye’de Girişimcilik ve KOSGEB” ve “Öz Geçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri” hakkında online seminerler düzenlenmiş, ek olarak yararlanıcıların İŞKUR tarafından verilen İş Kulübü Eğitimlerine katılımları sağlandı.

Projeye başvurmak için bu linke https://forms.gle/EyC7STXNzRTLHsXHA tıklayabilirsiniz