Mücevher Sertifikasyonunda Dev İş Birliği

Kuyumculara ve tüketicilere uluslararası geçerlilikte pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikası düzenleyen Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT), Amerika, İsrail ve Hong Kong’da hizmet veren ve dünyada özellikle taş analizlerinde geliştirdiği inovatif cihazlarla öne çıkan Diamond Services (DS) ile teknoloji ve know-how konusunda önemli bir işbirliğine gitti. İşbirliğiyle Türkiye’de ilk defa GLT Laboratuvarı’nda yüzde 100 doğruluk oranıyla değerli taş ve mücevherde sentetik analizi yapılabilecek.

2016 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan ve kısa sürede TÜRKAK’tan TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyon belgesini alarak dünyanın sayılı laboratuvarları arasına giren Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT), sertifikasyon alanında önemli bir işbirliğine imza attı.  İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) Çemberlitaş’taki merkez binasında uzman ve deneyimli kadrosuyla pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikasyon hizmeti veren ülkemizin ilk yerli ve milli gemoloji laboratuvarı Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT), Amerika, İsrail ve Hong Kong’da ofisleri bulunan Diamond Services (DS) ile İstanbul’da teknoloji transferi ve know- how konularında önemli bir işbirliği protokolü imzaladı. GLT Laboratuvarı ve DS’nin İstanbul Kuyumcular Odası’nın Çemberlitaş’taki Merkez Binası’nda düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık ve Diamond Services’ın kurucusu ve Başkanı Joseph Kuzi, İKO Başkan Vekili Turhan Gürdal, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Çakar, Hraç Arslanyan, Garbis Gedikoğlu, Aylin Gözen, Ufuk Güneş, Fahrettin Yıldız, İKO Genel Sekreteri İsmail Kalafat ve Yönetim Danışmanı Ali Ramazan Şanto katıldı. Başkan Atayık ve Kuzi’nin imza attığı protokol; Türkiye pazarında kapsamlı pırlanta tanımlama, ölçüm ve belgelendirme hizmetlerini kapsıyor. İş birliği çerçevesinde, iki kuruluş, sahip oldukları teknoloji ve know-how paylaşımı ve iş birliğiyle, doğal, laboratuvarda üretilmiş, işlenmiş veya imitasyon tüm taşlar için %100 doğrulama esaslı elmas derecelendirme laboratuvar hizmetleri sunacak.

Törenin ardından Başkan Atayık, Diamond Services kurucusu Kuzi ve toplantı katılımcıları GLT Laboratuvarı’na giderek analizde yüzde 100 doğru sonuç veren cihazları kameralar önünde test etti.

Türkiye’nin gemoloji laboratuvarı GLT, tüm dünyada geçerli ve yaygın olma atılımında
İki kurum arasındaki işbirliğiyle sertifikasyon alanında elde edilecek sinerjiye dikkat çeken İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, DS’yle imzalanan protokolün GLT markasının tüm dünyada kullanılması ve kabul görmesinin önemli adımlarından biri olarak gördüklerini açıkladı. İKO Başkanı Atayık,  geçtiğimiz 6 yıllık süre içerisinde GLT’nin geliştirdiği tarafsız, objektif hizmetleriyle hem kuyumcu meslektaşlarımız, hem de tüketiciler için referans bir kuruluş haline geldiğini belirterek,  “Alanında uluslar arası deneyimi bulunan gemologlarımızın yanı sıra GLT Laboratuvarı’mızın arkasında 50 yıllık bir geçmişi olan mesleğimizin en önemli çatı kuruluşu İstanbul Kuyumcular Odası var. GLT, bugün yurt içi ve yurt dışında sertifikasyon alanında kabul gören ve tanınan bir marka. Diamond Services ile yaptığımız işbirliğimiz bir yandan globalleşme çalışmalarımıza katkı sağlayacak, diğer yandan da teknolojik alt yapımıza destek olacaktır. Bu işbirliği sayesinde pırlanta, renkli taşlar ve mücevherde Türkiye’de ilk defa GLT Labarotuvarı’mızda yüzde 100 doğrulukla sentetik- doğal analizi yapma imkanı bulacağız. Ayrıca, işbirliğimizin bize sağlayacağı güçle, tüm Türkiye’de ve dünyada gerek tanıtım, gerek kullanılma açısından büyük ivme kazanacağız.” dedi.

Türkiye pazarında olmaktan mutluyuz
Özellikle son yıllarda pırlanta ve değerli taşlarla bezenmiş mücevher pazarında hızlı bir büyüme trendi yakalayan Türkiye’nin potansiyeline güven duyduklarını belirten Diamond Services’ın kurucusu ve Başkanı Joseph Kuzi, işbirliğini sektör içinde kabul görmüş ve Kuyumcular Odası bünyesinde hizmet veren GLT Laboratuvarı’yla yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Kuzi, söz konusu işbirliğiyle sertifikasyonda yüzde 100 doğruluk oranını sağlayan cihazlarla müşteri memnuniyeti ve güvenini Türkiye’ye taşıdıklarını söyledi.

“Türkiye, dünyada mücevherde en hızlı büyüyen, dinamik pazarların başında geliyor. Diamond Services DS olarak GLT ile işbirliği yaparak bu sürecin bir parçası olmaktan çok mutluyuz. Diamond Services (DS), laboratuvarda üretilen elmas ve işlem görmüş elmasların tespiti ve tanımlanması konusunda dünyaca tanınan bir otoritedir. Bilindiği gibi mücevher alışverişinde en önemli unsur; güven. Tüketici, doğruluğundan emin olduğu mücevheri güven içerisinde satın alabiliyor. Kurum olarak geliştirdiğimiz inovatif cihazlarla değerli taşlarda doğal/ sentetik analizinde yüzde 100 doğruluk oranıyla sonuç veriyoruz. GLT ile imzaladığımız protokol ile pırlanta ve değerli taşlarda doğal/ sentetik analizinde yüzde 100 sonuç veren sistemi Türkiye piyasasına taşımış olduk.”

Diamond Services (DS) Hakkında
2012 yılında Hong Kong’da kurulan, Amerika ve İsrail’de de hizmet veren sentetik elmasların (CVD, HPHT) yanı sıra Yüksek Basınç, Yüksek Sıcaklık (HPHT) ve radyasyon teknolojisi kullanılarak renk işlemi görmüş elmasların taranması ve tanımlanmasına yardımcı olacak teknolojik sistemler geliştirme hedefiyle kurulan Diamond Services, 2014-2019 yıllarında iki kez dünyanın en prestijlilerinden biri olan JNA En İyi İnovasyon Ödülü’nün sahibi oldu.