KUYUMCULAR İÇİN HİJYEN REHBERİ HAZIRLANDI

Kuyumcular için “Hijyen ve Güvenlik Rehberi” hazırlandı
– İstanbul Kuyumcular Odası, Türkiye’deki 40 bin kuyumcuya tavsiye niteliğindeki “Koronavirüs Sonrası Açılışlarda Hijyen ve Güvenlik Rehberi”ni yayınladı
– Rehberde maske ile kuyumcu dükkanlarına giren vatandaşların, yüzünü güvenlik kameralarına göstermesinin istenmesi de yer aldı.
– İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık:
– “Sektöre özel bilgilerle hazırlanan rehber sayesinde soru işaretine yer kalmadan bilinçlenen kuyumcularımız, açılışlarında alınabilecek tüm önlemleri detaylı şekilde uyguluyor olacaklar”

Rehberde, kuyumcu mağazalarında alınacak hijyen önlemlerinden, altın takı ve mücevherlerin dezenfekte edilmesine, müşterilerin maske ve çalışanların siperlik kullanımından kuyumcuların soygun ve gaspa karşı güvenliği için müşterilerin kamera kaydının alınmasına kadar birçok önlem tedbirleri yer alıyor.

– “Ürünleri bol sıvı sabunlu sprey ile dezenfekte edin”

Maske kullanımı ve fiziki mesafe kurallarının azami derecede uyulması istenen rehberde, mağazanın genel temizliğinin yanı sıra müşterilere verilecek altın takı ve mücevher servisinde takip edilecek hijyen tedbirleri de yer alıyor.

Kuyumcu mağazalarında servis sırasında ve sonrasında alınacak hijyen tedbirleriyle ilgili aşağıdaki tavsiyelerde bulunuluyor.

Rehberde şu ifadelere yer verildi:

“Her servisten önce müşterinin ve kendi ellerinizi kolonya veya dezenfektan ile temizleyin. Sıvı sabun en etkili ve mücevhere zarar vermeyen en basit temizleme aracıdır.

Her servis tamamlandığında, ürünleri hazırladığınız bol sıvı sabunlu sprey ile dezenfekte edip ardından su spreyi ile durulayarak hijyeni büyük oranda sağlayabilirsiniz. Varsa mücevher yıkama makinesi de sıvı sabunlu su ile kullanılabilir.

Denenen ürünlere işlemin sağlığa zarar verebileceğini göz önünde bulundurarak ultraviyole ışınları uygulanmamalıdır. Özellikle taşlı mücevherlerin dezenfekte edilmesinde alkol, antiseptik, deterjan benzeri malzemeler kullanmayın. Bu malzemelerden pek çok mücevher taşı etkilenebilir. Mercan, inci, renklendirme veya dolgu işlem görmüş zümrüt, kehribar, opal gibi taşlarla, foyalı ürünleri de sıvı sabunla temizlemeyin. Bu çeşit taşları servis sırasında el değmesinden korumak, ele almadan önce ve sonra elleri yıkamak, dokunmadan bekletmek alınabilecek önlemlerdendir.”

Maskesini kulak arkasından tutarak açmasını rica edin”

Tedbirler kapsamında, ayrıca personeli korumak amacıyla tezgâhlar ve müşteri alanı arasına geçici bir ayırıcı veya pencere yerleştirilmesi, kuyumcu ve mücevher mağazalarında bunun mümkün olmadığı durumlarda çalışanların mutlaka yüz siperi kullanması isteniyor.

Kuyumcu güvenliği için kamera kaydı alınacak İKO’nun hazırladığı “Koronavirüs Sonrası Açılışlarda Hijyen ve Güvenlik Rehberi”nde kuyumcu mağazalarına maskeyle girilmesiyle oluşabilecek güvenlik riskini ortadan kaldırmak amacıyla hijyen kurallarını bozmadan izlenmesi tavsiye edilen adımlar, şu şekilde sıralandı:

“Mağazanıza maske ile girecek müşterilerin kameralarda kaydının bulunabilmesi için; Müşteri mağazaya girmeden önce kolonya veya dezenfektan ikramı ile ellerini dezenfekte etmesini sağlayın.

Sosyal mesafeyi koruyun ve güvenlik için maskesini kulak arkasından tutarak açmasını rica edin. Mağazanın dışındaki güvenlik kamerasına bakmasını rica ederek kayıt alın. Maskesini aynı şekilde kulak arkası kısmından tutarak takmasını rica edin. Tekrar kolonya ikramı ile ellerini dezenfekte ederek tam hijyeni sağlayın.”