KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR İÇİN SON TARİH 25 AĞUSTOS

SİGORTASIZ YABANCI ÇALIŞTIRANA AĞIR CEZALAR GELİYOR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kayıt dışı (sigortasız) yabancı işçi çalıştıran ve oturma izni İstanbul’da olmayan göçmenler için 25 Ağustos’a kadar süre verdiklerini bu tarihten sonra kayıt dışı istihdam yapan işverenlere ceza kesileceğini açıkladı.

Akşam gazetesine açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Yerlikaya, kayıt dışı çalışan Suriyeli sayısının 100 binden fazla olduğunu söyleyerek,” Kimsenin bu sığınmacıları sömürmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

İstanbul’da 1 milyon 77 bin yabancı olduğunu söyleyen Vali Yerlikaya, “Ülke genelinde kayıtlı olan Suriyeli misafirlerimizin sayısı 3 milyon 634 bin civarında. İstanbul’da 527 bin ikamet izinli, 3 bin uluslararası koruma, 547 bin Geçici Koruma kapsamında Suriyeli var.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz ve İstanbul’daki meslek örgütlerinin temsilcileri ile temmuz ayı içerisinde bir araya gelmiş, düzensiz göç ile kayıt dışı istihdam konusunda yapılacak çalışmalar hakkında meslek örgütü temsilcilerine bilgi vermişti.

BAYRAMA KADAR 45 BİN İŞ YERİ DENETLECEK

Vali Yerlikaya şu ana kadar 6 bin işletmenin denetlendiğini Kurban Bayramı’na kadar 45 bin işletmeyi denetlemeyi hedeflediklerini söyledi. Yerlikaya, Akşam gazetesine yaptığı açıklamada ” 547 bin sığınmacıdan kayıtsız çalışanların sayısı 100 binden fazla. Kimsenin bu sığınmacıları sömürmesine müsaade etmeyeceğiz. Suiistimal içerisine giren işverenler çok büyük cezalar alabilir. Sigortasız çalıştırıldığını tespit edersek 26 Ağustos tarihine kadar çok büyük yaptırımlar gelecek. İşyerlerine bu konuda uyarılarda buluyoruz. 25 Ağustos’a kadar uyaracağız. Ancak 26 Ağustos günü bu işyerlerine cezalar keseceğiz. Bu konuda şu anda rehberlik yapıyoruz” ifadeleri yer aldı.

DÜZENSİZ GÖÇE İZİN VERİLMEYECEK

Yerlikaya STK’larla da iş birliği yaptıklarını belirterek,” İstanbul gözde bir ilimiz olarak düzensiz göçmenlerin ilgilisini çekiyor. Suriyeli sığınmacılarla ilgili büyük bir hareketlilik olduğunu gördük. Örneğin şahıs Konya’ya, Samsun’a, Gaziantep’e, Hatay’a kayıtlı ama İstanbul’a gelmiş. İstanbul’da pilot çalışma olmak üzere düzensiz göçe yani pasaportsuz tacirler vasıtasıyla bu şehre gelişlerin önüne geçeceğiz. “dedi.

Vali Yerlikaya 2019 yılının ilk 6 ayında Göç İdaresi İstanbul İl Müdürlüğü tarafından 27 bin işlem yapıldığını, bunların 14 binin ülkelerine geri gönderildiğini söyledi.

KAYNAK: https://www.aksam.com.tr/guncel/kayit-disi-gocmen-icin-c226-agustos-milat-olacak/haber-993386