KAĞITHANE’DE HIDRELLEZ COŞKUSU

FAİK YILMAZ VE FAZLI KILIÇ ATEŞTEN ATLADILAR

Baharın gelişini müjdeleyen hıdrellez, Kağıthane Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Sadabad Yaz Etkinlikleri, Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği’nde kutlanmaya başlandı. Etkinliğe katılan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, ahi kültürünü yaşatan medeniyetlerin ayakta durduğunu belirterek, “ Değerlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.

Kağıthane Belediyesi  tarafından düzenlenen Sadabad Yaz Etkinlikleri,Hıdrellez  şenlikleriyle başladı. Kuzuların pişirildiği şenlikte Ahilik geleneği olan şed kuşanma töreni gerçekleştirildi.

Hasbahçe Mesire Alanı’nda gerçekleşen törene, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Faruk Gökkuş, Kağıthane’deki esnaf oda başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye Başkanı Fazlı Kılıç etkinlikte yaptığı konuşmada, katılımlarından ötürü herkese teşekkür ederek, Ahilik Sistemi’nin önem verdikleri bir kültür olduğunu söyledi.

“AHİLİĞE ÖNEM VERDİKÇE BÜYÜYECEĞİZ”

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz ise bu etkinliğin gerçekleşmesine emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bugün Hıdrellez’in birinci günü, Hıdrellez bayramını geleneksel hale getiren Kağıthane belediyemize çok teşekkür ederim. Her yıl Hıdrellez’in olduğu gün Şed kuşatıyorlar. Esnaf ve zanaatkârın geleneksel ahiliği yaşatıyorlar burada. Mutlu bir gün güzel bir gün Türkiye’de ilk defa Hıdrellez’in olduğu gün bunu yapıyor. Osmanlı İmparatorluğu Ahiliğe sahip çıktığı müddetçe yükselmiş ne zamanki ahilikten uzaklaşmaya başlamışız, yok olmuşuz bitmişiz. Bende diyorum ki küçük olmadan büyük olmaz. Küçükten büyüyecekler ve ülkemizde barışa, kardeşliği, dostluğa en ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bu kutlamayı yapıyorlar hepsinden Allah razı olsun. Ahiliğe biz önem verdikçe yükseleceğiz. Osmanlı’ya sahip çıkmamız lazım. Osmanlı yüzyıllarca bu ülkeye hizmet etmiş” şeklinde konuştu.

IMG_5103

Belediye olarak, kültürlerini yaşatmayı hedeflerini bildiren Başkan Kılıç:, “Sadabad Yaz Etkinlikleri’nin ilk gününde 122 yıl aradan sonra tarihi Ahilik ve Şed Kuşanma etkinliklerini yapıyoruz. Ardından Hıdırellez kutlamalarını yapıyoruz. Hıdırellezi yine çocuklarımızla birlikte, okullarımızla birlikte kutluyoruz” dedi.

Etkinlikte Belediye Başkanı Fazlı Kılıç , İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz vatandaşlarla birlikte ateşten atladı. Etkinliğe katkılarından dolayı Başkan Yılmaz’a plaket takdim edildi.