İL MİLLİ EĞİTİMİ MÜDÜRÜ VE MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLERİYLE İSTESOB’DA MESLEKİ EĞİTİM KONUŞULDU

LEVENT YAZICI “MESLEKİ EĞİTİMDEKİ ÖĞRENCİ SAYISI 2 KAT ARTTI”

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve İstanbul’daki 39 mesleki eğitim merkezi müdürünün katılımıyla İSTESOB’da ‘Mesleki Eğitim İstişare Toplantısı’ düzenlendi. Piyasanın ihtiyaç duyduğu eleman ihtiyacının karşılanması ve yeni çırakların yetiştirilmesi konusunda esnaf odaları ile mesleki eğitim merkezleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi konusunda karar alındı.

Birlik Başkanı Faik Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı,  mesleki eğitim merkezlerinin müdür ve müdür yardımcılarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Birlik Başkanı Faik Yılmaz, esnaf ve sanatkarın çırak bulmakta zorluk yaşadığını söyleyerek, kalıcı çözümler üretmek için meslek örgütleriyle eğitim kurumlarının iş birliği yapması gerektiğini ifade etti. Esnafın teknik ve teorik gelişimi için çok sayıda eğitim ve proje düzenlediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, bu çalışmalarda en büyük desteği mesleki eğitim merkezlerinden aldıklarını söyledi.

YAZICI “İSTİHDAM ORANI YÜZDE 87 OLDU”

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da sabah kahvaltısında bir araya geldiği İSTESOB yönetimi ve mesleki eğitim müdürlerine hitaben bir konuşma yaptı. 2016 yılında mesleki eğitimin, zorunlu eğitim içerisine alınmasıyla bir kırılma yaşandığını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı, “2017 yılında 6764 sayılı Kanun’da yapılan düzenlemeyle mesleki eğitimi destekleyecek kararlar alındı. Mesleki eğitim merkezlerindeki döner sermayede devlet payı yüzde 1’e düşürüldü. Değişmez dediğimiz birçok yenilik geldi.  Yeni düzenlemelerle mesleki eğitimde teorik ve işbaşı eğitimi çok güzel bir şekilde bütünleştirdik. Yasal düzenlemelerin meyvesini de kısa sürede toplamaya başladık. Bu yıl mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı 2 kat arttı. Yine mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilerin yüzde 87 oranında işe yerleştirilmeleri sağlandı.” dedi.

YAZICI “ESNAF ODALARIYLA İŞ BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Levent Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve tüm Bakanlık kadrosunun mesleki eğitimi memleket meselesi olarak gördüğünü kaydetti. Yazıcı, esnaf odalarıyla, STK’larla iş birliğini güçlendirdiklerinde artık mesleki eğitimi kimse tutamayacağını kaydetti.  Yazıcı, ”Yeni bir gelişmenin müjdesini vereyim. Marmara Üniversitesi adeta bir katalizör görevi üstlenerek mesleki eğitim merkezleriyle iş birliği yapacak. Bunun da altyapısı için çalışmalara başladık.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya ve mesleki eğitim merkezi müdürlerine öğretmenler günü dolayısıyla çiçek takdim etti. Program, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.