GENÇLERİN İSTİHDAMINA 17 MİLYON EURO DESTEK

ESNAF ODALARI PROJELERİ İÇİN BAŞVURU YAPABİLİR

15-29 yaş arasındaki gençlerin istihdamına yönelik projelere 17 milyon euro hibe desteği verilecek.  İŞKUR tarafından AB eş finansmanıyla yürütülecek olan “Ne Eğitimde ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET PRO) Hibe Çağrısı’na kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, STK’lar, kooperatifler, kalkınma ajansları başvurabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk” 1 yıllık hibe projelerine toplam 17 milyon euro destek veriyoruz. Kurum ve kuruluşların NEET’lere ulaşarak İŞKUR’a kayıtlı olmalarını sağlamaları, NEET’lerin istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla mesleki eğitimler, girişimcilik eğitimleri, iş başı eğitim, bilgisayar kullanımı, yabancı dil vb. temel beceri eğitimleri, iletişim, motivasyon, kararlılık vb. sosyal beceri eğitimleri vermeleri, İŞKUR İl Müdürlükleri ile yakın işbirliği içerisinde gençlere Bireysel Eylem Planları (BEP) hazırlamaları ve gençlere iş arama ödeneği ve taşınma yardımı verilerek aktif iş arama süreçlerinin desteklenmesi, eğitimlere katılan gençlere günlük cep harçlığı verilmesini amaçlıyoruz.” dedi.

Bakan Selçuk, hibe programına başvuracak kuruluşların detaylı bilgi ve başvuru formlarına AÇSHB Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığının internet sitesinden (http://ihale.ikg.gov.tr/list.aspx?lang=tr) erişebileceğini duyurdu.