ESNAFA VERGİ MUAFİYETİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Kazançları basit usulde tespit edilen yaklaşık 840 bin küçük esnafın da aralarında bulunduğu mükelleflere yönelik vergi düzenlemesinin uygulanmasına yönelik ayrıntılar belli oldu.

Büyükşehirlerde kira bedeli 16 bin TL,  diğer yerlerde 10 bin lirayı aşmayan basit usuldeki esnaf ve sanatkara vergi muafiyeti sağlandı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz,” Kuaför, bakkal, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi terzi, tamirci gibi yaklaşık 835 bin esnaf, gelir vergisi ödemeyecek. Bu düzenleme, salgın nedeniyle zor günler yaşayan esnaf ve sanatkarımıza nefes aldıracak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, söz verdiği gibi esnaf ve sanatkarın üzerindeki yükleri birer birer kaldırıyor.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının 7338 sayılı Kanunla getirilen ve 1 Ocak 2021’den itibaren elde edilen kazançlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren basit usul mükelleflere ilişkin kazanç istisnasının uygulamasına yönelik Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak 26 Mayıs tarihinde yürürlüğe girdi. Tebliğ’e göre basit usuldeki esnaf ve sanatkarın 1 Ocak 2021’den itibaren elde ettikleri ticari kazançları gelir vergisinden istisna tutuldu.“

Basit usulde kazanç istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu kazançlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri gibi beyana tabi başkaca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu kazançlarını beyannameye dahil etmeyecekler.

Birden fazla motorlu araçla veya birden fazla iş yerinde ticari faaliyette bulunulduğu durumlar “kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak” şartının ihlali sayılacak ve dolayısıyla basit usulden faydalanılamayacak.

İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da basit usulden faydalanabilecek. Basit usule tabi mükelleflerin, aynı faaliyetlerini internet ve benzeri elektronik ortamlarda da sürdürmesi basit usulün şartlarını ihlal sayılmayacak.