ESNAFA GÜNEŞ DOĞDU

ESNAFA GÜNEŞ DOĞDU

HER DÜKKANA GÜNEŞ PANELİ YOLDA

Başta esnaf ve kobiler olmak üzere, Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak Güneş Okulu Projesi başladı. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) mali desteği ile İSTESOB ve İOSB’nin birlikte yürüttüğü proje neticesinde esnaf, yenilenebilir enerji konusunda bilgilendirilecek, enerji üretimi kapasitesi arttırılacak. Proje kapsamında 1000 kadar esnaf ve kobinin eğitimlerden yararlanması bekleniyor.

İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve İkitelli OSB’nin “GÜNEŞ Sonsuz ve Temiz Enerji Kaynağımız” sloganıyla başlattığı, Verimli ve Temiz Enerji projesinde eğitimler başladı. İOSB’nin merkez binasında düzenlenen eğitimlere, İstanbul’daki mesleki ve teknik eğitim kurumlarının sıhhi tesisat ve elektrik öğretmenlerinin eğitici eğitimine başlandı. Eğitimler Güneş Okulu konusunda dünyada lider sayılan Alman Karlshure Güneş Okulu’ndan Roland Ahlers ve Heinz P. Janssen tarafından veriliyor.

Eğitici eğitiminden geçen teknik öğretmenler, İSTESOB Güneş Okulu’nda güneş enerjisi sektöründe faaliyet göstermek isteyen esnafa solar thermie(Güneş enerjisiyle ısınma) ve fotovoltaik(Güneşten elektrik kazanma) konularında 32 saatlik kurslar verecekler.

Eğitimlerde bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğu ve bu proje sayesinde yeni istihdam alanları yaratılacağı belirtildi. Son dönemdeki gelişmelerle, güneş paneli maliyetlerinin oldukça düştüğü bilgisi de verildi.

Roland Ahlers, Almanya’da güneş enerjisinden 1 metrekarede 1200 kwatt kadar enerji üretilebildiğini, Türkiye’de ise bu rakamın 2000 kwatt kadar ulaşabildiğini aktardı. Roland, güneş enerjisi konusunda Türkiye’nin iklimi nedeniyle şanslı olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’NİN BUNA İHTİYACI VAR

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İOSB Başkan Vekili Nihat Tunalı, ilk derse beraber katıldılar. Başkan Yılmaz, Türkiye’nin enerjiyi dışarıdan ithal ettiğini belirtti ve güneş enerjisinin yaygınlaşmasının ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını vurguladı. Yılmaz, projenin başarıya ulaşması için ellerinden gelen desteği sunacaklarını ifade etti.