ESNAF SANATKARA SUNULAN DESTEKLER

Salgın nedeniyle iş yeri kapanan veya iş yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkarın ayakta kalabilmesi için hükümet çeşitli destek paketleri açıkladı. Bunların neler olduğunu sizler için özetledik

25 Bin TL Destek Kredisi

Halkbank, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında salgınla mücadele sürecinde esnaf ve sanatkara destek olmak amacıyla “Esnaf Destek Paketi”ni açıkladı. Bu paket kapsamında esnafa 6 aya kadar ödemesiz 36 ay vadeli 25 bin TL kredi vermeye başlandı.

Kısa Çalışma Ödeneği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı,  faaliyetleri tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle duran iş yerlerinde çalışan sigortalılara gelir desteği sağlıyor.

Bu kapsamda faaliyetlerine ara veren ya da kısmen durduran esnaf ve sanatkarlar ile yanında çalıştırdıkları işçiler 3 ay süreyle kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor. Bu ödenekten yararlanabilmek için işçinin en az 60 gün iş akdi ve son 3 yıl içinde en az 450 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Başvurular İŞKUR’un internet sitesi üzerinden yapılıyor.

Geliri Olmayana Devlet Desteği

Yevmiyle veya günlük kazancıyla hayatını sürdüren, hiçbir geliri olmayan vatandaşlara valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla her türlü desteğin verileceği açıklandı. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, başvurularını telefonla ve e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Kredi ve Vergi Borçlarına Erteleme

Esnaf ve sanatkarın Halkbank’a olan kredi borcu 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelendi. Mücbir sebep kapsamında yer alan iş yerlerinin ise nisan, mayıs ve haziran aylarında verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri 27 Temmuz’a; mart, nisan ve mayıs SGK prim ödemeleri de 3 ay süreyle ertelendi.

İş yerinin mücbir sebep kapsamında olup olmadığını, iş yeri faaliyet kodlarına bakarak internet vergi dairesi üzerinden bakabiliyorsunuz.