ESNAF GİTTİ KANSEROJEN GELDİ

ESNAF GİTTİ KANSEROJEN GELDİ

KÖTÜ MALLARIN SEBEBİ USTA SANATKÂRIN YOK OLMASI

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz pek çok üründe kanserojen madde tespit edilmesine neden olarak usta sanatkârın yok olmasını gösterdi. Yılmaz,” Aldığımız üründe sağlığı tehdit eden bir unsur var mı yok mu? diye endişelenmemek için piyasadaki usta sanatkar sayısı arttırmalıyız” açıklaması yaptı.

Tekstil, kırtasiye, ayakkabı, oto yedek parça, zücaciye, mobilya ürünlerinde yüksek oranda tespit edilen kanserojen maddeler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı alarma geçirmiş ve bakanlığın gümrükteki denetimlerini yoğunlaştırmasını sağlamıştı. 2011 yılında yaptığı çalışma ile Çin mallarına dikkat çeken İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, ithal mallardaki sağlık tehdidini gündeme taşımıştı. Ucuz malların piyasaya dolmasıyla ustaların iş yapamaz hale geldiğini belirten Yılmaz,” İnsanlar daha ucuza mal alayım derken hem sağlığını kaybetti hem kaliteyi” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: “Üç kuruş daha ucuza mal almak kimseyi zengin yapmaz, tasarruf sağlamaz. Ama ileride doğabilecek sağlık sorunları oluşturabilir. İnsanlar sağlığını düşünmeli. Çin mallarını alırken, bu ürünlerin işsiz bıraktığı binlerce esnafı da unutmamalı.”

Yılmaz, ithal mallara kota konulması ve gümrük vergilerin arttırılmasının yerli üretimi destekleyeceği görüşünü de sözlerine ekledi.